| Alexandrapopescu34 a întrebat:

Buna, pana acum am avut un ciclu regulat, luna aceasta adica pe 10.01. 2020 a fost slab cantitativ, 3 zile foarte putin, a 4 zi o scurgere roz cateva picături, am facut nenumărate teste negativ, dupa asa zisa "menstruație"sani imi sunt întăriți din cand in cand simptome de greata, astăzi am făcut de asemenea si un test de sange valoarea fiind negativa 0.1

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sangerarea menstruala a inceput in data preconizata sau cea reiesita din calcul si daca a tinut si 5 zile, se poate aprecia ca a fost vorba de o menstruatie autentica chiar si in conditiile descrise care au fost putin mai atipice. Testul de sarcina al carui rezultat poate fi luat in considerare ca fiind valid, viabil si corect in proportie de peste 98-99% este cel care este efectuat dupa ce au trecut minim 7 zile de la prima zi de menstruatie adica astazi 17 Ianuarie. Rezultatul testului de sarcina beta-hCG efectuat in laborator printr-o analiza de sange, indica de obicei in proportie de peste 99% rezultatul CORECT. In cazul testului de sarcina beta-hCG rezultatul cu valoarea de 5, 3 mUI/ml de sange, este valoarea care reprezinta ''granita'' dintre NEGATIV si POZITIV. In cazul tau valoarea de 0, 1 mUI/ml reprezinta valoarea specifica fondului general existent in organismul uman. Rezultatele care au valoarea mai mica de 5, 3 mUI/ml de hormon de sarcina hCG existent in sange este un test NEGATIV si indica in modul cel mai precis ca NU exista o sarcina instalata in uterul femeii respective si nici o sarcina ectopica (extrauterina). Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Si noi, cu ce te putem ajuta?