| Florentinaaaaaaaa a întrebat:

Pe 1 Ianuarie am avut contact sexual neprotejat fără ejaculare înăuntru. Pe întâi era ziua din cele doua perioade fertila si nefertila. Pe 6 era ovulatia. Sunt sanse sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu are absolut nicio importanta cat timp a durat si cand s-a terminat menstruatia fiindca aceasta informatie nu are absolut nici-o valoare in privinta calcularii perioadei fertile. In cazul tau determinarea cu cat mai mare precizie a zilei de OVULATIE depinde de exactitatea privind stabilirea, anticiparea cat mai precisa a zilei de incepere a urmatoarei menstruatii. Fiindca faza luteala a ciclului menstrual, adica perioada dintre ziua de ovulatie si ziua pornirii menstruatiei este mereu aceeasi de fix 14 zile rezulta ca : din data de 20 daca se scad cele 14 zile reiese ca OVULATIA are loc in data de 6 ianuarie (20-14=6). Fiindca un eventual spermatozoid ajuns in vagin in data de 1 Ianuarie ar fi putut trai in medie 1-2 zile, foarte rar 3 zile, in cazuri deosebite 4 zile si cu totul exceptional 5 zile, PROBABILITATEA de a fi putut fi fecundat ovulul produs in data de 6 ianuarie teotetic se poate aprecia ca fiind de 1-2% hai 3% adica practic IMPOSIBILA. Cu conditia ca data de 20 ianuarie ca zi de incepere a menstruatiei sa fie calculata precis si sa nu se produca o eventuala dereglare hormonala imprevizibila. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil sa fii gravida.

| Julizz a răspuns:

Bună,Florentina!
Există o șansă estimată de 4% pentru o posibilă sarcină în cazul prezentat de tine.Depinde și de vârsta partenerului, de cât este el de activ sexual (calitatea lichidului spermatic este afectată de neactivitate îndelungată).
Eu zic să fii atentă la apariția unor eventuale semne ale sarcinii și dacă va fi nevoie, să faci un test de sarcină.
Te pup!

| Adrian_Cosmin_1995 a răspuns:

Salut!
In ceea ce priveste situatia ta nu poti sa fi insarcina din cauza ca nu a fost cu ejaculare inauntru.
Nu depinde perioada in care esti, depinde doar daca ejaculeaza inauntru.
Dar pe viitor te sfatuiesc ca sa fie protejat asa se reduce riscul de a ramane insarcinata si de a te proteja de boli prin transmitere sexuala.Te salut!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adrian_Cosmin_1995):

Mai copile/tinere, din raspunsul tau se deduce ca iti lipsesc cele mai elementare cunostinte privind procesul de reproduce, fiindca doar asa se poate explica faptul ca ai reusit sa poti spune/debita o asemenea enormitate/tampenie. Din cele in medie 28 de zile ale unui ciclu menstrual barbatul poate ejacula in vagin in toate cele 22-23 de zile din afara PERIOADEI FERTILE cand NU exista un OVUL in uter. Sarcina se poate forma NUMAI si NUMAI in cazul in care sperma ajunge in vagin in cele 4-5 zile situate inainte de ZIUA OVULATIEI. In cazul incareesti complet pe dinafara aceste probleme ar fi bine sa te informezi corect, sa inveti care este mecanismul exact prin care se realizeaza reproducerea si doar pe urma sa raspunzi in cunostinta de cauza.

| OMFGConrad a răspuns (pentru Adrian_Cosmin_1995):

Tu te auzi ce spui? Cum să spui că nu contează perioada?! Contează foarte mult dacă a ejaculat în interiorul ei, dar dacă era în perioada nefertilă nu poate rămâne însărcinată.

| Florentinaaaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Un răspuns si la întrebarea mea? Ciclul e de 25 nu am specificat si ultimul ciclu s-a terminat pe 30 Decembrie. Următorul trebuie sa fie pe 20

| Adrian_Cosmin_1995 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ok nu am postat eu a fost un var si nu eram la pc.
Trebuie invatat apoi si el la randul lui sa invete pe altii.A avut doar 10 ani cine a raspuns.
Am lasat pagina porita si nu am stat la pc asa ca a intrat el si a zis numai tampenii. Multa sanatate

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Florentinaaaaaaaa):

Nu are absolut nicio importanta cat timp a durat si cand s-a terminat menstruatia fiindca aceasta informatie nu are absolut nici-o valoare in privinta calcularii perioadei fertile. In cazul tau determinarea cu cat mai mare precizie a zilei de OVULATIE depinde de exactitatea privind stabilirea, anticiparea cat mai precisa a zilei de incepere a urmatoarei menstruatii. Fiindca faza luteala a ciclului menstrual, adica perioada dintre ziua de ovulatie si ziua pornirii menstruatiei este mereu aceeasi de fix 14 zile rezulta ca : din data de 20 daca se scad cele 14 zile reiese ca OVULATIA are loc in data de 6 ianuarie (20-14=6). Fiindca un eventual spermatozoid ajuns in vagin in data de 1 Ianuarie ar fi putut trai in medie 1-2 zile, foarte rar 3 zile, in cazuri deosebite 4 zile si cu totul exceptional 5 zile, PROBABILITATEA de a fi putut fi fecundat ovulul produs in data de 6 ianuarie teotetic se poate aprecia ca fiind de 1-2% hai 3% adica practic IMPOSIBILA. Cu conditia ca data de 20 ianuarie ca zi de incepere a menstruatiei sa fie calculata precis si sa nu se produca o eventuala dereglare hormonala imprevizibila. Multa sanatate!