| aanaaaaxqq a întrebat:

Buna, pe 4 august mi-a venit ciclul, pe 14 s-a terminat iar pe 19-20 august am facut sex neprotejat si am luat pastila de a doua zi. Apoi pe 21 am facut iar sex neprotejat dar nu a reusit sa se termine deloc. Pot sa raman insarcinata? Am nevoie de raspunsuri serioase va rog

5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Uite, un raspuns foarte serios.

Este total anormal ca sangerarea menstruala sa dureze 15 zile.
Durata normala a sangerarilor se incadreaza in intervalul 3-7 zile. Orice menstruatie ce iese din acest tipar, necesita control medical deoarece sangerarile abundente si de lunga durata sunt rezultatul dereglarilor hormonale si/sau a afectiunilor sistemului reproducator.

Deci, mergi la medic!
Numai bine!

| aanaaaaxqq explică (pentru Floridori):

Da stiu ca am dereglari la ciclu dar e putin complicata situatia mea si eu doar am vrut sa stiu daca sunt gravida sau nu, tu ce zici. sunt foarte speriaat

| Floridori a răspuns (pentru aanaaaaxqq):

Nimic nu ar trebui sa fie atat de complicat atunci cand vine vorba de sanatate, mai ales ca de la 16 ani poti merge la medic singura.
Aceste dereglari de ordin hormonal pot provoca afectiuni grave ale sistemului reproducator.Tu deja ai simptome destul de serioase, care ar trebui sa te determine sa ai mai multa grija de organismul tau si sa vizitezi atat un endocrinolog, cat si un ginecolog.

Pastila de a doua zi are eficacitate numai in cazul in care este administrata inaintea eliberarii ovulului.Adminstrata dupa, are eficacitate minima, ovulul putand fi fecundat.In cazul unui ciclu neregulat/dereglat, nu se poate stabili ovulatia, deci nici perioada fertila, iar in cazul acesta poti doar sa speri ca totul va fi bine.
Fa un test de sarcina trecute 21 de zile de la act.

| ionur a răspuns:

Pastila de a doua zi...
-_-

| 19Mary19 a răspuns:

Eu nu înțeleg de ce adresezi de atât de multe ori aceasta întrebare. Atâta timp cât nu a terminat, nu rămâi însărcinata.