| alexandravalentina97 a întrebat:

Am facut o intrerupere de sarcina acum 1 saptamana si 3 zile, iar aseara am avut primul act sexual neprotejat... Astazi am luat pastila de a doua zi dar iubitul meu nu a ejaculat deloc dar mi-a fost teama sa nu raman din nou insarcinata... Oare am facut bine ca am luat pastila sau nu?
Astept raspunsuri. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, NU ai făcut bine!

NU ar fi trebuit să mai faci sex neprotejat şi NU ar fi trebuit să iei "pilula de a 2-a zi" aşa de repede după un avort!

Din păcate, în acest caz, te poţi alege cu o altă sarcină ( nedorită ) sau cu GRAVE dereglări hormonale/menstruale sad

În plus, reacţiile adverse la pilulă pot deveni mai pronunţate.

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
CE AI FĂCUT?
Măi femeie, nu știi că până la prima menstră nu ai voie să ai contact sexual? Pe ce lume trăiești?
Consultă medicul ginecolog, bine ar fi cel care ți-a întrerupt sarcina.
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai procedat gresit, trebuia sa astepti cel putin 40 de zile de la chiuretaj, si apoi sa te gandesti la sex.
Ai facut intrerupere de sarcina si tot sex neprotejat ai facut? nu este indicat si nici pilula nu se ia ca pe vitamina.
Indiferent de ce-ai facut, ar fi bine ca pilula sa o iei dupa 6 luni iar.
Nu crezi ca totusi ar fi mai indicat sa folosesti protectia(prezervativul)?
Mai bine ai cere ceva sfaturi de la medicul ginecolog, te cam joci cu sanatatea ta.
O zi buna sa aihappy

| Purec a răspuns:

Nu dar tu esti chiar..pai dupa ce ai patit-o odata, de ce naiba nu folosesti prezervativ? Macar esti sigura ca nu ai ramas din nou, foloseste prezervativul daca altfel nu esti in stare

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu imi mentin parerea ca unele persoane nu ar trebui sa faca sex pana nu dau un test de inteligenta.

Ti a trebuit mult ca la 1 sapt dupa un avort sa faci sex neprotejat si pe urma sa iei si bomba aia hormonala? Tu gandesti unele lucrui pe care le faci? Dar barbatul ala cu care faci sex are ceva in capatana aia sau gandeste cu slitul?

| alexandravalentina97 explică (pentru suntserios):

Am cerut pareri nu criticari. Multumesc oricum!winking

| Fatamuntilor a răspuns:

Ginecologul ala nu ti-a spus ca trebuie sa faci o pauza de sex de cel putin o luna?
Tu ai continuat, ba mai mult ai facut-o neprotejat, si ai mai luat si pastila de a doua zi!
Ce mai conteaza parerea acum! Raul e deja facut.
Nu am fost pusa in situatia ta, dar ar fi bine sa mergi la ginecolog cat mai repede posibil.
Si lasa sexul ca nu pentru asta traiesti.

| Aasdfghj a răspuns:

Sper ca e o gluma laughing) Nu-mi pot imagina o persoana atat de proasta. Poate ar trebui sa-ti faci abonament pentru intreruperi de sarcina. Poate iti face si reducere pentru cat de proasta esti.

| alexandravalentina97 explică (pentru Aasdfghj):

Nu cred ca ai de ce sa ma jignesti. Nu ai fost in situatia mea in primul rand iar in al doi-lea rand nici nu ma cunosti... Si nu stii niciodata cum si ce o sa faci tu. happy

| Alcyon a răspuns:

Tu crezi ca sexul e o joaca? Daca faci avorturi peste avorturi, exista riscul sa ramai sterila. Si peste cativa ani, cand o sa-ti doresti un copil, o sa plangi in pumni ca ai facut prostiile astea in tinerete, si ca din cauza asta nu mai poti ramane insarcinata. Inconstienta se plateste scump.

| grab a răspuns:

Ai cam abuzat de pilula, stii doar ca e periculoasa, te deregleaza destul de nasol.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

E stupid ca faceti sex neprotejat, chiar daca te-ai ars odata

| NoName0x0 a răspuns:

Abuzeaza tu de Pastila de a 2 a zi sa vezi ce complicatii o sa ai, pastila aia se ia in cel mai urgent moment, cand stii sigur ca ramai si o data in viata! Nu ai facut deloc bine! Daca ati face sex calculat v.ati simti si bine si nici nu ai mai avea probleme de genul... Sexul se face cu cap!

| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Tu ai facut avort si acum iar o faci neprotejat? Nici nu aveai voie atat de curand! Vrei raspunsuri de la noi? Du-te si cauta-te la cap, acolo e problema!

| sEnOkHs a răspuns:

Pe bune tu ai o problema,e suficient ca ai avortat un copil, tu iti dai seama ce greseala ai facut, asta o sa te coste, ai ucis o fiinta de care tu erai responsabila nimeni altcineva, acum doresti sa mai ucizi unca una? fi mai responsabila fata