| anonim_4396 a întrebat:

Poate mi-ati putea da un sfat...de ceva timp sunt frustrata pentru ca iubitului meu ii plac brunetele cu ochii caprui, iar eu sunt satena cu ochii verzi. Sunt constienta de faptul ca nu asta conteaza intr-o relatie, mai ales in a noastra, in care ne intelegem foarte bine. Mama lui e bruneta cu ochii caprui si probabil de aici pleaca placerea lui pentru acestea. La inceputul relatiei nu m-am gandit deloc la asa ceva. In timp, gaseam pe fb lui la istoric ca se uita la fete, si vorbea cu ele, si cum credeti ca erau? Brunete cu ochii caprui...de aici a pornit semnul de intrebare amplificat de faptul ca toate fostele lui prietene erau bineinteles brunete cu ochi caprui. Dupa 3 ani de relatie a noastra a cautat-o pe o fata din trecutul lui, cu aceleasi trasaturi si atunci am devenit obsedata pur si simplu. Nu mi-a zis in fata ca ii plac acest tip de fete, insa prin astea mi-am dat seama. M-am gandit ca poate uitandu-se si vorbind cu alte fete exact pe placul lui se mai consoleaza cumva. Ideea e ca de atunci am inceput sa ma simt neplacuta, ca sa zic asa, am inceput sa fiu geloasa pe toate fetele brunete cu ochii caprui, inclusiv pe o verisoara, cu care nu imi mai place sa vorbesc, din motivul asta. E absurd, stiu, dar probabil stima de sine scazuta ma face sa fiu asa. Atat de intrigata am fost incat m-am vopsit bruneta, mi-a parut rau pt incercam sa fiu altcineva doar pentru ca lui ii place asta, si oricum nu as putea fi vreodata. Sincer sufar din cauza asta, am vrut sa ne despartim pt ca am devenit foarte geloasa, ne certam din cauza asta, si da, tot eu sunt de vina...el sta cu mine pentru ca ma iubeste, da, dar presimt ca intr-o zi tot o sa se indragosteasca de cineva cu trasaturile acestea pe care tocmai el le cauta, asta ma doare...mi-am pierdut increderea in mine si am unele momente in care larca innebunesc, nu stiu, poate am probleme psihice, dar ma intreb ca daca ma despart de el, celui cu care o sa vorbesc o sa zica la fel ca ma place si pe la spate e cu ochii pe altceva...
Acum cu actualul am devenit obsedata, daca stiam ca ma place cu adevarat nu eram geloasa ca se uita la o alta fata, dar acum cand o face iau foc. Nu stiu ce sa fac, am incercat sa ma gandesc ca ma place asa cum sunt si ca doar stric relatia, dar cand vad o alta persoana asa cum adora, iar incep...cred ca am doua variante...ori raman cu el dar in interiorul meu tot o sa fie aceasta frustrare, pt ca nu pot sa o depasesc, am incercat de foarte mult timp...ori ma despart de el, si o sa imi recapat cumva increderea in mine, ma vopsesc blonda, si cu ochii verzi poate o sa ii plac cuiva, sau sa gasesc un tipar ca asta sa plac cuiva. Sau poate ii va placea 100% cuiva de mine exact satena cu ochii verzi asa cum sunt. Sunt foarte nehotarata, buimacita si nu stiu care ar fi solutia ca sa ma pun cumva pe picioare, sa zic asa, pt ca daca mai continui asa ma imbolnavesc, e foarte greu...voi ce spuneti? Va multumesc ca ati citit aceasta poveste aberanta si puerila la prima vedere, dar aflandu-te in ea e altfel. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ririru a răspuns:

Mi se pare un pic prostesc ce spun unii pe aici laughing). Desigur, comportamentul iubitului tau te face sa iti pui multe semne de intrebare. Pentru inceput o sa iti spun ca esti frumoasa, toate suntem, si toate trebuie sa ne vedem asa ca sa placem barbatilor. Sa stii ca la o femeie nu conteaza doar cum arata, ci si cat de desteapta, blanda, gospodina, intelegatoare etc este. Un barbat cand isi alege viitorul nu merge niciodata doar cu fizicul. Asa ca, considera te frumoasa, pentru ca sigur esti. Si ia gandeste te, daca nu ai fii, ar mai fi stat el impreuna cu tine ani de zile? Cu siguranta ca nu. Toti barbati se uita la alte femei, ca se uita pe strada sau pe retelele de socializare e acelasi lucru! Crede ma, toti se uita!

Exemplu? Eu sunt roscata, si al meu imi mai da niste texte sa ma fac blonda, raspunsul meu? NU. Mie imi sta bine asa cum sunt.
Daca unui barbat ii place de tine, ii place si gata. Tu ai incredere in tine ca esti frumoasa si inteligenta.

Ai putea sa fii mai retrasa de el un pic, sa vezi ce face atunci.
Succes!

19 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Mda...mai mult ca sigur intr-o zi vei fi dat la o parte. Nu cred ca sta cu tine pentru ca te iubeste, sta cu tine ca nu are alternative, iar cand va avea va pleca. Ar trebui sa porti o discutie foarte serioasa cu el, cu ce are de gand sa faca. In privinta aspectului, stai linistita, sigur sunt baieti care te admira asa cum esti. Faptul ca esti satena si cu ochii verzi pentru cineva poate chiar esti cea mai frumoasa femeie. Nu te stresa, esti tanara. Multa bafta.

| anonim_4396 explică (pentru GdX):

Referitor la alternativa-am avut o tentativa de despartire si in secunda doi a vorbit cu altcineva. Nu stiam asta, l-am cautat, ne-am intalnit si fara sa vreau am vazut conversatia cu o tipa, din orasul alaturat, care desigur era bruneta cu ochii caprui. Eu iubindu-l l-am iertat si am continuat sa vorbim...acum ma intreb. Nu era mai bine sa nu il caut si sa vad daca chiar ma paraseste. Nu stiu ce sa mai cred. Multumesc pentru raspuns.

| GdX a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii fata desteapta si vezi-ti de viata ta. Poate ca daca stateai cuminte nu aflai niciodata, poate ati fi ajuns la un mariaj, tu fata cuminte de acasa care e buna de tinut "de buna" si baiatul isi face de cap pe unde apuca. Apoi daca nu te iubeste complet, nu are rost. Iti faci rau. Multa bafta.

| RAY a răspuns:

Placerea e ceva involuntar nu e vina lui ca i plac doar fetele cu ochii caprui si brunete, dar ca vorbea cu altele inseamna ca nu te iubeste statea cu tine doar pentru sex atat pana datea de una bruneta cu ochii caprui, apropo blondele nu-i i plac? nu cred ca culoarea conteaza asa mult la par ca si tu puteai sa te faci bruneta nu e asa mare lucru si sasi pui lentile de ochii caprui ca exemplu, cred ca conteaza mai mult faţa cum ai si trupul

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da, stiu...nu pot sa-l oblig sa ma placa... spune ca ma iubeste si ca nu o sa se inteleaga cu altcineva la fel, ca e cea mai frumoasa relatie, etc. Iar apoi cauta, vorbeste cu altele care sunt exact asa cum ii plac lui. Nu, nu ii plac blondele, spune ca sunt spalacite. Eu am vrut sa ma vopsesc blonda, pentru ca asa imi place, ma avantajeaza, insa am avut certuri si am renuntat. Multumesc pentru raspuns.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci vopseste bruneta

| corbulalbrosu a răspuns:

Esti bolnava deoarece sufei de gelozie. Gelozia inseamna lipsa de incredere in partener. Gelozia este un lucru dureros chiar teribil de greu de suportat; seamana cu iubirea, dar de fapt este exact contrariul ei; nu vrea binele persoanei iubite ci dependenta lui si dominatia asupra lui. Iubirea este uitarea de sine; gelozia este forma cea mai pasionata a egoismului, exaltarea eu-lui, un demon exigent si vanitos, care nu poate sa uite si sa se subordoneze. Gelozia desantata va provoaca mereu doar durere, psihica uneori chiar fizica. Se pare ca este valabila zicala ce tie nu-ti place altuia nu-i face : si asta se pare ca se datoreaza de fapt codului genetic existent in ADN-ul fiecarui individ, asa ca nu te poti opune acestei simptomatologii patologice. Asta e parerea mea si n-as dori sa fiu in situatia/pielea prietenului/iubitului tau. Sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Am vazut pe pielea mea ce inseamna, si ai dreptate, e lipsa de incredere, atat in mine cat si in el. Nu stiu daca are legatura cu ADN-ul, in cazul meu, pentru daca as sti ca ma iubeste si ma doreste numai pe mine si nu ar mai cauta pe altele nu as avea motive sa fiu asa, din contra. Multumesc pentru raspuns.

| seth2016 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Corbulalbrosu nu mai aburii oamenii cu prostii laughing. Mai bine limiteaza-te la ce te pricepi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru seth2016):

Imi cer scuze, nu mi-am dat seama ca gresesc si debitez doar prostii, ca un ageamiu ce sunt si va explica aceasta controversata boala psihica denumita gelozie un "profesionist" in acest domeniu. Esti penibil. rolling on the floor

| seth2016 a răspuns:

Dupa cum vad din numeroasele raspunsuri date, unul mai interesant ca altul, lumea nu se pricepe la gelozie si nici nu stie ce sa faca.

Gelozia e o emotie puternica, dar nu e patologica. Bineinteles ca poti face ceva, nu e nimic genetic cum crede marele savant de pe TPU laughing.

Tu vorbesti pe de o parte de gelozie si pe de alta de o mânie determinata de gelozie (va certati).

Atat mânia cat si gelozia iti arata ca anumite nevoi ale tale nu sunt satisfacute. Gelozia iti spune ce-ti lipseste, iar mânia iti spune ce nu ai vrea sa ai. E important sa intelegi aceste doua mesaje ca sa poti identifica nevoile tale nesatisfacute.

Pentru a te descurca cu mânia poti citi aceasta carte: https://carturesti.ro/carte/comunicarea-nonviolenta-252952

In aceasta carte e vorba in special de "anger management".

Dupa ce faci pasul asta, dar si in paralel, te poti ocupa de gelozia ta. Faptul ca te judeci (ca ai ochii nu stiu cum) contribuie la gelozie. Primul lucru pe care il poti face este sa nu te judeci pe tine si pe altii. In al doilea rand poti invata compasiunea si/sau empatia, care te ajuta sa transformi gelozia si astfel sa o faci sa dispara. Si aici cartea lui Rosenberg te poate ajuta.

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei, câte chestii aiurea pe aici.
Cui îi pasă că ai ochii verzi şi că lui îi plac căprui? Oricum e iubitul tău, lasă-l cu dorinţele lui vinovate.
Nu te vopsi, cel mult fă-o ca să te faci şatenă.
Crezi că totul se bazează pe culoarea părului şi a ochilor?
Sigur ai altceva cu care plusezi, nu e cu tine degeaba. Nu te mai vopsi, nu mai fi geloasă, nu-ţi lua lentile de contact, nu face lucruri de că.cat cu care nu te simţi comod.
Mai bine te bucuri de timpul în care e îndrăgostit de tine şi nu îl plictisi cu scene exagerate de gelozie.
Relaţia voastră se poate termina indiferent dacă erai brunetă cu ochii comuni, căprui adică blushing sau că eşti roşcată cu ochii verzi. Nimeni nu ţine cont de asta, altfel nu-şi pierdea timpul cu tine.
Lucrează la stima aia de sine.
Şi vezi, se poate sătura de scenele de gelozie şi atunci chiar o să-ţi pară rău că ţi-ai irosit timpul în mod pueril pe obsesia asta.
Bucură-te de moment, acum e cu tine, îl iubeşti, nu văd de ce îţi pierzi timpul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu conteaza culoarea parului si a ochilor, intr-adevar. Insa eu mi-am dorit sa ma vopsesc blonda, pentru ca imi place ft mult si cred ca m-ar avantaja, insa am avut discutii si certuri pentru ca lui nu ii place(blondele sunt spalacite, asa zice), dar mie imi place foarte mult si mi-ar fi placut sa ma sustina in privinta asta, si uite asa am ajuns sa fiu iar bruneta. Deci el totusi tine cont de aspectele astea, si probabil de asta cauta fete brunete cu ochii caprui, cum ii plac lui. Daca m-ar iubi cu adevarat, asa indiferent de culoarea parului, puteam sa ma vopsesc si cu mov, daca imi placea, si nu ma oprea din asta. Multumesc pentru raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pari prietena ideala care chiar stie ce conteaza cu adevarat in viata! Frustrarile tale par desprinse dintr-un banc cu Bubulina iar concluziile la care ajungi, cum a fost aia din care a rezultat ca dupa ce te-ai facut bruneta ai devenit altcineva, par desprinse din jurnalul unei curci, daca curcile ar stii sa scrie.

Esti de o superficialitate absoluta, ai scris 3 ore doar despre culoarea parului si a ochilor. Presupun ca asta ai tu de oferit intr-o relatie si nimic mai mult, de unde si accentul pe doua chestii care pentru restul omenirii sunt destul de neimportante. De asemenea, ignoranta de care dai dovada la modul in care privesti viata zici ca e prototip. Tu vrei ca doar tu sa existi pentru barbatul cu care esti!? Cand te cunoaste pe tine vrei sa devina instantaneu orb, surd si mut! Orice barbat doreste alte femei pentru ca asa suntemi programati genetic. Doar ca un barbat care te iubeste suficient va alege sa nu calce stramb fata de tine. Dar sa nu se mai uite dupa altele? Poate sa-l castrezi...

Cu un singur lucru suntem de acord: esti nebuna. Tu nu ar trebui sa ai voie la relatii, devin prea coplesitoare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apreciez faptul ca ti-ai ocupat timp scriindu-mi, insa nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic. Am scris 3 ore despre acele trasaturi pentru ca de acolo au plecat indoielile mele, el cautand mereu acest tip de femei, printre care nu ma aflu in niciun fel. Cand am zis ca m-am vopsit bruneta, ca mi-a parut rau si ca ma simteam altcineva, m-am referit la faptul ca eu incercam sa-l fac sa ma placa, si nu mai eram eu, de ce sa-l fac sa ma placa, cand trebuia ca asta sa fie de la inceput, si sa nu mai caute pe altcineva doar pentru a se consola. Daca sunt superficiala pentru faptul ca nu ma simt placuta in ochii lui, pentru ce el se uita si prefera cu totul alte trasaturi, inseamna ca asa sunt. Iar ca sunt nebuna, nici asta nu neg, deoarece usor usor imi dau seama ca gresesc dand importanta unor lucruri legate de aspectul fizic. Acum ma gandesc ca si daca eram exact pe placul lui, probabil se uita la altele care erau ca mine. Eu m-am inchis in carapacea asta doar pentru ca mi s-a parut ca nu ma place cu adevarat. Multumesc pentru raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ti.as spune ca sunt bruneta cu ochi caprui, mi.ai da block?
Cum sa te faci blonda? Pai pe seama blondelor s.au scris o multime de bancuri. Pune.ti lentile de contact si fa.te bruneta! Nu trebuie sa acumulezi frustrari, si asa esti destul de dezorientata.

| SatanLovesYou a răspuns:

Esti superba cu parul saten si ochii verzi. Te rog sa ai mai multa incredere in tine. Eu, personal, iubesc combinatia aia. Gandeste-te ca multora le place. Ai avut tu ghinion sa gasesti persoana careia fix aia nu-i placea laughing

Oricum e evident ca nu ai deloc incredere in el. Trebuie sa-ti gasesti pe cineva in care ai incredere totala si, de asemenea, sa inveti sa ai in -> tine insati

| Chirinus_Olguta-Alexandra_1993 a răspuns:

Trec prin aceeasi problema, eu roscata, placerea lui vinovata BRUNETELE. Si deja sunt obsedata si vad numai prietene brunete si likeuri la fete brunete asadar imi vine sa pun punct dar nu vreau pentru un asa motiv, alte motive neavand...