| Hereiam7 a întrebat:

Am nevoie de un sfat la o problema destul de neimportanta aparent, dar in acelasi timp care imi provoaca suferinta. In relatia pe care am avut-o cu iubitul meu la un moment dat am observat ca se tot uita la brunete cu ochi caprui, negri si tot cauta pe 'net si in general dupa tipul asta se uita. Eu am ochii verzi si parul saten. De atunci am deprins ideea ca nu ma place. Ca nu sunt cum vrea el, ca fetele normale, obisnuite, la care se uita, brunete cu ochi caprui. M-am vopsit bruneta, dar ce sa vezi, ochii nu i-am schimbat. Eram frustrata ca el nu ma place. Mi-a tot spus ca nu e adevarat, ca ma place, etc. Bun, ne-am despartit din alte motive, iar acum ne-am impacat si am vazut ca in timpul in care am fost despartiti el a vorbit si a fost cu fete exact cu ochi caprui. Adica dupa mine, fapt ce mi-a confirmat ca asta ii place si ma simt iar rau ca nu ma place si sunt geloasa pe fetele respective, desi poate inca are sentimente mai puternice pentru mine. Am vorbit ok in seara asta, apoi am vazut pe Facebook ca i-a dat inima la poza la fata cu ochi caprui, asta mai demult si mi s-a strans stomacul, am simtit in stomac durerea asta. Il iubesc, vreau sa fiu cu el, nu m-am putut apropia de alt baiat cat am fost despartiti 3 ani, ce sa mai zic sa pot sa iubesc pe altcineva. Vreau sa am un viitor cu el, dar cand vad ca el dupa ce ne-am despartit a mers tot la genul ala de fata, care apropo este la fel ca mama lui, ma doare cumva. Nu stiu cum sa zic, pare copilaresc si stiu ca nu aspectul fizic conteaza, dar poate ma intelegeti. Imi spun in cap ca a ales sa ne impacam si ca vrea sa fie cu mine pentru ca ma iubeste si ma place asa cum sunt, dar cand stiu si vad ca fetele pe care le-a placut si inaintea mea si dupa mine sunt tot asa, cum nu sunt eu imi da un sentiment urat... vreau sa fiu cu el, dar pe langa faptul ca ma simt ca si cum nu ma place, de exemplu daca imi spune ca am ochi frumosi, ma gandesc la ochii fetelor pe care le place si in mintea mea, "daaa sigur, mereu ai cautat altceva". Incerc sa ma conving ca ma place. Va multumesc, sper sa ma ajutati cu o parere sau ceva care sa imi schimbe parerea, nu as vrea sa inchei totul pentru asta, pentru ca simt ca nu ma place, sper si nu vreau sa ajung in punctul ala, dar ma macina pe interior si nu stiu ce sa fac...ies din starea asta, apoi iar intru si tot asa. Va rog mult sa imi scrieti, multumesc

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ieși și intri în stare pentru că vrei, sau pentru că starea face ce vrea cu tine.
Cum preferi; să îi placă de ochii tăi și să fie cu altele sau să îi placă de ochii altora și să fie cu tine? Dacă nu vrei să mai vadă și alți ochi, scoate-i ochii. Îți spun asta ca să îți dai seama că ai pretenții absurde.

| 09Ioana09 a răspuns:

Daca tu ai ochii verzi sa stii ca ni sunt asa de usor de gasit. Cel căprui sunt peste tot. E puțin copilaresc si toate probleme trebuie discutate. Daca vrei sa mearga spune o direct tot ce ai pe suflet si daca se poate rezolvați, daca nu fiecare pe drumul lui. Nu e ok ca tu sa tot ai stari de genul cu totul ca ti le provoci singura. Te prea obsedează. Spune i direct ce nu iti convine. Ex: auzi, nu imi convine ca tot vorbesti cu X fata. Nu imi convine ca te uiti dupa altele. El nu iti poate citii gândurile desi poate ar vrea sa faca sa fie bine

| Hereiam7 explică (pentru 09Ioana09):

I-am mai spus si de alte fete si de asta incerc sa ma schimb, tot eu. Le stergea, apoi le adauga iar. Acum mi-e frica sa spun ceva ca sa nu ne certam. De exemplu daca ii spun ca ma deranjeaza ca vorbeste cu fata respectiva o sa spuna ca iar incep, ca sunt disperata, etc. si de supara.

| 09Ioana09 a răspuns (pentru Hereiam7):

Nu te merita, daca persoana care trebuie sa te înțeleagă te face disperata atunci nu e ok. Degeaba vrei tu sa fac mereu sa fie bine daca el nu face nimic.

| Hereiam7 explică:

Cu fata la care i-a dat inima inca vorbeste. S-au cunoscut cand el era in Anglia, si ea sta acolo si acum. I-a dat inima si acum de cand vorbim noi. El nu a dat niciodata fetelor inima pe Facebook numai daca era in relatie sau i-a placut foarte mult, la orice fata da doar like. Acum vad pe 1 septembrie, cand noi deja vorbeam, dar el era distant, eu am tras mai mult de el, i-a dat pe Instagram inima la poza. El a plecat azi in Anglia si de asta am un nod in stomac, ii stiu pe amandoi acolo, el i-a mai scris, i-a dat inimi la poze, eu am tras de el sa ne impacam si probabil a zis sa mai vorbim ca sa ma tina de rezerva. Nu stiu ce sa mai cred. As fi absurda daca i-as cere sa o stearga peste tot pe fata respectiva? Daca nu are nicio treaba cu ea ar face-o, nu? Nu vreau sa fiu genul acela de fata, insa sufar pentru asta...

| Hereiam7 explică:

Pe langa ca parca nu ma place, alegand mereu ochi caprui, cum e fata asta mai si pastreaza legatura cu ea, si sigur i-a placut, poate a si fost ceva intre ei. El reactioneaza si la ce posteaza la poveste pe Instagram cu inimi, si ii scrie, etc. Acum cand ne-am intalnit ultima oara inainte sa ne impacam mi- zis ca nu vrea nimic. Apoi si-a dat seama ca sunt singura care a ramas langa el, asa mi-a zis, si s-a sfarsit cu te iubesc. Dar stiti vorba aia manelistica "una-i mama la copii, alta-i pofta inimii". Cumva ma vrea pentru ca are sentimente pentru mine, dar ii place de fata aceea. Asa cred. Nu stiu ce sa fac, dar ma doare...

| Onlyme3991 a răspuns (pentru Hereiam7):

Tu chiar esti disperată... sărăcuța de tine!
Sincer mi-aș dori din tot sufletul să am o fată așa de iubitoare cum esti tu! Cel care are nu apreciază si cel care nu are duce dorul!
Vreau să ne vorbim mai pe larg! Anunță-mă sau da-mi mesaj când poți!