| teiubescteiubescteiubescteiubescteiubesc a întrebat:

Poate par penibila ca ma adresez cu asemenea problema, dar inainte de a merge la medic, as vrea o parere de persoane care au mai prin asta.

Eu am avut probleme in trecut cu menstruatia( imi venea o luna si 3 nu) ). Cat de cat am reglat problema cu ajutorul medicilor.

Pe 6 august am avut menstruatie absolut normala(3 zile). Eu si sotul meu avem intotdeauna contact intim neprotejat. Pe 18 august la aproape 2 saptamani am avut ca o menstruatie dar doar un sfert de zi( am fost plecata in concediu intr-o tara exotica si am pus-o pe seama schimbarii habitatului). Apoi la alte 2 saptamani am avut iar o asa zisa menstruatie. A fost de fapt o scurgere de sange cam vreo 2 ore. Si acum la alte doua saptamani am avut din nou acea scurgere pe care am confundat-o cu menstruatia.

Am o presiune in zona ovarelor care a devenit deranjanta. Si uneori durere. Am banuit ca ar fi o infectie urinara,am facut sumar si urocultura dar nu mi-a iesit nimic in neregula. Urinez mult mai des dar in cantitati mari si nu am dureri la urinare.

In afara jenei din zona ovarelor nu mai simt nimic. doar ca sunt iritata,irascibila.

Am facut un test de sarcina luna trecuta si a iesit negativ. Dar de atunci am avut contact intim.

Sa pun totusi pe seama unei infectii sau a unei sarcini fara simptome?

Ne dorim enorm un copil, dar din cauza problemelor mele hormonale nu am ramas pana acum.

Va rog mult, ajutati-ma. Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a putea deveni mamica, in mod obligaoriu vei fi nevoita sa fii foarte temeinic consultata d.p.d.v. ginecologic pentru a ti se depista cauza reala a dereglarii severe a ciclului menstrual. De asemenea in mod sigur va trebui sa urmezi un tratament prin care sa se incerce reglarea ciclul menstrual, dar in acelasi timp sa fie stimulat si procesul ovulatiei. Fiindca doar un medic ginecolog specialist iti poate fi de ajutor, va trebui sa-l cauti pentru a-ti vedea visul realizat. Succes. Mulra sanatate!