| iiOptions a întrebat:

Am o problema. Imi intarzie menstruatia. Luna trecuta am avut menstruatie, si orice contact sexual a fost protejat.iar luna asta nu am avut nici un contact sexual. am citit ceva despre raceala in zona ovarelor. Am cateva simptome gen : secretii vaginale, senzatii de usturime si mancarime.Nu mi-a intarziat mult, doar vreo 2 zile. Ce crdeti ca se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Da poate fi o problema,care sa-ti intarzie menstruatia.O cistita, sau ceva de genul asta.O vizita urgenta la medicul ginecolog, ar fi cel mai indicat sfat, cu o trimitere de la medicul de familie.
La tine nu ar fi problema intarzierii menstruatiei, ci necazurile pe care le ai, in urma racelii.Doar medicul specialist, iti poate spune ce ai avea si ce tratament ar trebui sa urmezi.Nu amana, ca se poate agrava!

1 răspuns:
| ImNutellingYou a răspuns:

Am avut o problemă asemănătoare. Secreţiile vaginale sunt perfect normale, acela este semn cum că trebuie să vină menstruaţia, având în vedere că ţi-a întârziat doar două zile nu trebuie să intri în panică, menstruaţia poate întârzia între 20-25 de zile, mie îmi întârziase o lună, având contact sexual protejat. Am fost la medicul ginecolog şi mi-a spus că am o dereglare hormonală numită amenoree secundară. Se întâmplă des în rândul adolescentelor, mi-a prescris Duphaston timp de 5 zile şi acum a revenit totul la normal, îmi vine regulat. Nuştiu dacă se poate scoate medicamentul fără reţetă, fă şi tu o vizită la medicul ginecolog, o ecografie e de ajuns şi se găseşte problema. happy sănătate!