| Cmdndbdhhddh a întrebat:

Buna, pot ramane însărcinată in a 9 zi a ciclului menstrual? Perioada unui ciclu menstrual fiind de 32 zile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca si numai daca, ciclul tau menstrual este de tipul foarte bine REGLAT sau prezinta o foarte mica abatere de +/- 1 zi (maxim 2 zile) fata de lungimea medie amintita de 32 de zile, atunci cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual se suprapun intotdeauna peste intervalul cuprins intre cea de a 14-a zi (prima zi fertila) si cea de a 19-a zi (ultima zi fertila) a ciclului tau cu lungimea de 32 zile.
Pentru a stabili care sunt zilele PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual REGULAT se procedeaza in modul urmator :
1.) se scad din lungimea totala ca numar de zile a ciclului menstrual prima data un numar de 18 zile si se obtine PRIMA ZI a perioadei fertile : 32 - 18 = 14
2.) pe urma se scad un numar de 13 zile si se obtine ULTIMA ZI a perioadei fertile : 32 - 13 = 19
Astfel rezulta ca in cazul ciclului menstrual REGULAT care are mereu lungimea de 32 de zile intre 2 menstruatii consecutive, intervalul zilelor fertile a cilului respectiv se situeaza intre a 14 si 19-a zi, insa acum/aceasta numarare se face fata de PRIMA ZI A ULTIMEI MENSTRUATII avute.
In concluzie se poate afirma fara nicio ezitare ca este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina in urma unui act sexual care este intretinut in a 9-a zi a ciclului, fiindca este intretinut cu 5 zile inainte de prima zi fertila a ciclului menstrual, adica de ziua in care probabilitatea de formare a sarcinii este de numai 5-8% chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin.
Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Nu.