| yanny2112567231312 a întrebat:

Pot ramane insarcinata daca am facut sex in timpul ciclului menstrual? Ca stiu ca din prima zi de ciclu inca 10 zile nu sunt fertila...el a ejaculat putin in mine dar nu sunt sigura daca pot ramane sau nu..marti mi.a venit ciclul iar sambata fiind tot pe probleme am facut.o.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau este regulat si are o durata medie de 28 de zile (cea considerata normala) in prima treime a ciclului adica in perioada cuprinsa intre prima zi si a 9-a (1-9 inclusiv zilele de menstruatie) chiar si in cazul in care sexul este neprotejat si barbatul ejaculeaza intentionat in vagin, probabilitatea de a se forma o sarcina este mai mica de 10% chiar si in ultimele zile ale acestei perioade. In cazul descris de tine adica in primele 4-5 zile ale ciclului in care sexul a avut loc in aceasta perioada probabilitatea teoretica scade la sub 5%, adica se poate afirma cu certitudine ca practic se exclude orice probabilitate de a se forma/instala o sarcina.Multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ma intreb oare ce ar putea fertiliza/fecunda un spermatozoid ratacit, care patrunde in uter si ajunge pana in trompa uterina in afara perioadei fertile. Intrebarea este adresata celor care sustin ca o femeie poate ramane insarcinata si in afara perioadei fertile; din moment ce este demonstrat stiintific ca in timpul unui ciclu menstrual ovulatia se produce DOAR O SINGURA DATA si se stie precis ca viata OVULULUI este efemera OVULUL fiind VIABIL (adica poate fi fecundat) intre 12 si 24 de ore din momentul eliberarii din foliculul ovarian, iar dupa expirarea/trecerea acestui timp daca ramane un OVUL NEFECUNDAT practic va dispare deoarece efectiv se dezintegreaza? In acest caz cum mai poate fi fertila o femeie in fiecare zi? cum pot explica "savantele" care isi dau cu parerea fara sa prezinte o singura explicate logica si neaga faptul ca femeia poate ramane insarcinata doar in cazul in care patrunde sperma in vagin insa numai in perioada de circa 3-5 zile dinainte de producerea ovulatiei.

2 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Esti fertila, intr-o masura mai mare sau mai mica, in fiecare zi!