| anonim_4396 a întrebat:

Poti avea 2 luni la rand ciclu menstrual peste sarcina, durata fiind de 5 6 zile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un cat se poate de simplu si de categoric, NU. Te sfatuiesc sa accesezi si sa citesti cu atentie raspunsul dat de un reputat medic ginecolog in privinta acestei ''gogorite'' cu totul aiuritoare care in ultima vreme pur si simplu a ''napadit'' aceasta categorie de pe TPU. laughing
MENSTRUATIA IN SARCINA – mit sau adevar?
Autor: Dr. Raluca Hera,
Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC

Descriere, explicatie, comentariu :

Exista mitul potrivit caruia unele femei inca au ciclu menstrual si in perioada sarcinii. Medicii demonteaza, insa, acest mit, explicand ca este imposibil ca ovulatia sa aiba loc dupa ce femeia a ramas insarcinata. Exista, insa, unele sangerari care pot fi confundate cu menstruatia.
Menstruatia poate sa apare numai la femeile care nu sunt insarcinate. Din momentul in care s-a instalat sarcina in endometru, activitatea ovarelor este oprita temporar pe perioada celor 9 luni de sarcina.
Cu toate ca intr-adevar exista cazuri in care este posibil sa apara unele sangerari in timpul sarcinii, acestea nu sunt provocate de ciclul menstrual. Sunt de alta origine si nu au legatura cu sarcina
https://doc.ro/......sau-adevar
Sau comentariul in aceasta privinta a medicului Dr. LAURA STIRBU
Absolventa Facultatii de Medicina Generala, UMF Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca, Promotia 2014. Rezident Obstetrica-Ginecologie in Köln, Germania.
https://www.contraboli.ro/menstruatia-si-sangerarea-peste-sarcina/
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva nu-i posibil.

| Gofigi a răspuns:

Nuuuuuuu

| GamerulCrepeer a răspuns:

Imposibil