| kamy85 a întrebat:

Poti ramane insarcinata daca am facut sex neprotejat in ultima zi de ciclu? Multumesc

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dar riscul este destul de mic: 5% daca menstruatia a durat 3 zile, 10% daca menstruatia a durat 6 zile.

| kamy85 explică (pentru Brigaela):

Pai a durat 6 zile menstruatia, de fapt si a doua zi dupa actul sexual mi-a mai venit un pic ciclu, adica mi-am pus un proteslip.Pot ramane?

| Brigaela a răspuns (pentru kamy85):

Da, sigur ca da, asa cum spuneam exista un risc in jur de 10% (ceea ce nu este mare)

| kamy85 explică (pentru Brigaela):

Buna.Sa sti ca mi-a venit menstruatia cu 10 zile intarziere.Am fost un pic speriata, acum ma protejez, cu inelul vaginal Nuvaring, o metoda contraceptionala. te pup

| Dia007 a răspuns:

Sunt sanse destul de mari. Daca nu iti doresti un copil, e important sa folosesti prezervativul (in combinatie cu pilulele contraceptive...dau un plus de siguranta )
Sfatul meu:
! Nu fa sex niciodata neprotejata (asta doar daca nu iti doresti copii)...sau de cum in colo, nu mai fa asta!
Multa sanatate

| kamy85 explică (pentru Dia007):

Buna.Nu mai vreau copii ca deja am, sper sa nu raman.Pur si simplu a fost ceva de neasteptat...si s-a intamplat. Sper sa nu raman.Mersi.

| Dia007 a răspuns (pentru kamy85):

Ce ai facut? Ai facut un test? Care e rezultatul? Tine-ne la curent

| kamy85 explică (pentru Dia007):

Buna.nu am facut niic un test.astept data de 12 sa-mi vina.nu am simtop de a fi insarcinatahappy

| Alystar a răspuns:

De ce nu pui intrebarea asta inainte de a face?

| amoramor a răspuns:

Poti, insa sansele sa se intample sunt foarte mici! Pe viitor, foloseste prezervativ.

| kamy85 explică (pentru amoramor):

Mersi.O sa folsesc inelul vaginal, sper sa nu raman ca am deja copii.

| epurasu a răspuns:

Da --daca nu vrei sa ramai insarcinata nu fa fara prezervativ niciodata---altfel riscul e mare.

| Anytza_Purice_1992 a răspuns:

Inainte cu 1 saptamana sa iti vina menstruatia si dupa 1 saptamana nu poti ramane...

| kamy85 explică (pentru Anytza_Purice_1992):

Sper ca asa sa fie.mersi

| TeNacezoR a răspuns:

Nuphappy