| anonim_4396 a întrebat:

Buna prieteni de pe TPU. Am o intrebare foarte serioasa. Am 16 ani si mi-am inceput viata sexuala cu 5 zile in urma. Precizez ca pina acum am avut 2 contacte sexuale, si la ambele ne-am protejat chiar daca eram virgina. Acum nu inteleg de ce imi intirzie menstruatia, de obicei in ultima perioada mi se incepe la sfirsitul-inceputul lunii. Mentionez ca la mine menstruatia nu este regulata inca. Cum credeti de ce intirzie? Va rog seriozitate, sunt disperata. Totusi nu cred sa fie o sarcina deoarece actul sexual a durat putin, 5-9 minute, si ne-am protejat. Astept raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Cel mai probabil, este vorba de o DEREGLARE hormonală des întâlnită în prima lună după începerea vieţii sexuale!

După deflorare PRIMA menstruaţie poate întârzia : în general, cam 3-10 zile - dar, foarte RAR, se pot produce întârzieri mai mari...

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

E posibil sa ai o dereglare hormonala.

| Alcyon a răspuns:

Daca nu te simti pregatita sa-ti asumi consecintele unui act sexual, nu mai face sex si gata. Daca-ti faci probleme pentru atata lucru, ce-o sa mai zici atunci cand ti se va rupe prezervativul, sau cand o sa te trezesti cu nu stiu ce afectiuni ginecologice (da, femeile care si-au inceput viata sexuala sunt mai expuse ca virginele la tot soiul de infectii vaginale si boli).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei:*
Tocmai ti-ai raspuns singura la intrebare.
Ne-ai spus ca menstruatia ta nu este inca regulata, asta si este cauzan intarzierilor, niciodata nu vine fix.
Nu e vorba de nici o sarcina atat timp cat el a ejaculat afara si in prezervativ:-)
Si cazuri sa-ti intarzie deoarece ai facut sex, nu existahappy

| Hakuouki a răspuns:

Daca nu stiti regulile si teoria sportului, de ce va apucati de el?

Răspuns utilizator avertizat
| Crash0 a răspuns:

5-9 pentru un act sexual nu e putin, e normal! chiar foarte, foarte bine!
sa revenim la problema. daca ti-a intarziat putin nu te panica mai ales daca ai zis ca nu il ai regulat.noteaza-ti mereu cand iti vine menstruatia, asta e foarte important.protejeaza-te absolut de fiecare data si ai grija de corpul tau deoarece esti foarte mica.o sarcina la varsta asta pentru tine ar fi devastatoare, crede-ma
iar faptul ca ai zis ca nu crezi ca e sarcina ca a durat putin 5-9 ( care nu e deloc putin) nu stabileste daca ai ramas gravida sau nu.documenteaza-te mai mult! e de ajuns sa iei contact cu lichidul preseminal si poti ramade gravida deoarece si el contine spermatozoizi.ai grija de tine.bafta!happy

| madalynu26 a răspuns:

Asa se intampla la majoritatea fetelor dupa inceperea vietii sexuale, se deregleaza :*

| dianaxxxice a răspuns:

Totul este ok. Va multumesc pentru raspunsuri!

| Andrubeatrice a răspuns:

Pai daca ai inceput-o acum 5 zile si te-ai protejat nu vad unde ar fi problema. Stai linistita ca nu e nici o problema!
Cateva zile de intarziere, mai ales in cazul adolescentelor sunt lucruri normale