| Fuck Googăl. Ask me! a întrebat:

prieteni. Prietenul meu vrea sa fac cunostinta cu parintii lui. Si ei vor. Suntem de aproape o saptamana impreuna. Mie mi-e putin teama. Daca n-o sa le placa de mine? Sau ce as putea sa le spun? big grin Un sfat va rogg! sadsad Multumesc pentru SERIOZITATE!

2 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, in primul rand sa lasi emotiile deoparte si sa fi cat se poate de naturala, sa fi tu insuti...lasa sa vina totul de la sine, vei sti la fata locului ce si cum.Saluta-i,fi respectuoasa, daca te serveste cu ceva multumeste-le, vei vedea tu.Important e sa fi cu bun simt ca ei sa observe ca esti educata, fara injuraturi, jigniri la adresa prietenului tau sau a cuiva, fara cuvinte care nu isi au locul.Zambeste, dar nu exagerat, nu fi bosumflata si cu fite, sa nu faci figuri ca nu iti convine nu stiu ce sau sa nu scoti nicio vorba.
Vorbeste nici prea mult dar nici prea putin, daca de serveste cu ceva, poti sa te oferi tu sa ajuti sa stranga masa.
Vei vedea ca nu e chiar asa grav si nu trebuie sa iti fie teama ca nu te-ar placea, ai grija de tine si bafta.

mariana
| mariana a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii incantata ca, dupa o perioada asa de scurta prietenul tau vrea sa te prezinte parintilor lui, inseamna ca-i place de tine si vrea o relatie serioasa. Trebuie sa ai grija cum te imbraci, sa nu fii prea extravaganta pentru ca oamenilor de varsta medie, nu prea le place asa de mult modernismul, dar nici sa te imbraci ca o calugarita. Nu te machia prea tare, du-i mamei lui un buchet de flori, saluta-i respectuos cand intri in locuinta si lasa discutia sa fie pornita de ei. Sigur ca o sa aiba si o seama de intrebari in legatura cu tine si te sfatui sa raspunzi politicos, fara sa para ca-ti invadeaza intimitatea.
Nu te afisa sa-ti saruti prietenul in prezenta lor, in general foloseste tot ce ai invatat acasa despre un comportament civilizat, in relatiile cu alti oameni.
Ofera doamnei ajutorul la pus ori la strans masa, la spalat vasele, chiar daca nu-ti place mancarea prea mult, mananca putin si multumeste pentru faptul ca, au vrut sa te cunoasca.
Fii tu insuti si totul va fi OK pana la urma.
Mult succes si sa fii iubita si de prietenul tau si de parintii lui. Insa daca acel baiat nu reprezinta pentru tine ceva deosebit, eu iti propun sa nu mergi in vizita la el acasa (gaseste o scuza rezonabila pentru a amana aceea vizita), pentru ca ii dai sperante mai mari si apoi va fi o deceptie pentru el cand te vei desparti de acesta.
Sper ca ti-am fost de folos.