| soriinaa a întrebat:

As avea nevoie de un sfat din partea voastra happy. Sunt cu prietenul meu de 2 ani si urmeaza sa plecam impreuna la mare + inca cativa prieteni. Ideea e ca in ultima vreme, am ajuns sa ne certam destul de des, aproape zilnic as putea spune, dar fara nici un motiv foarte serios. Eu chiar il iubesc, si as vrea ca in saptamana asta cat o sa fim impreuna zi si noapte sa il apropii mai mult de mine. Stiu ca ma iubeste, dar vreau sa il fac sa fie ca inainte (cand era totul bine si nu existau certuri si facea orice si renunta la orice pentru mine), sa isi doreasca sa isi petreaca cat mai mult timp cu mine, sa il apropii mai mult de mine. Un sfat, despre cum ar trebui sa ma comprt, m-ar ajuta mult. Multumesc;*

17 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Draga, ar trebui sa incepi sa eviti certurile.Sa ameliorezi situatiile mai "critice" sau care sunt pe cale sa fie provocate.Sa le indepartezi.Okei..pai ar trebui sa te comporti frumos cu el, dar si el sa-ti aprecieze efortul.Nu stiu, sa-l trezesti dimineata cu un sarut, sa-i soptesti ca-l iubesti usor, la plaja sa va juati, gadilati, pupaciti, sa inotati impreuna, stropiti..sa va scufundati reciproc happy, incearca sa-l faci fericit.Tu-l cunosti mult mai bine decat noi.

| Purec a răspuns:

Pai ce ai vrea, sa o mint? Sunt baiat si stiu ce vorbesc. Daca se comporta asa, nu mai are chef de ea si ii fug ochii dupa alta. Daca vrei o pot si eu mintii ca astia de mai sus si sa o pun sa fie mai romantica. Pai tu crezi ca baiatul ala de romantismul ei are nevoie? Hai sa fim seriosi, stiu ca e nasol sa o zic pe direct, dar asta e.

| Nicoleta a răspuns:

Stii? ..vine o vreme cand se cam termina. Certurile sunt doar inceputul. Nu poti din senin reface ceva ce e deja stricat.
Nu e ca si cum ai apasa pe butonul "reflesh" si rezolvi problema.
Certurile au o problema mai adanca, nu e de ajuns sa fii tu draguta cu el ca sa se rezolve problema. Si tocmai aceste certuri dese ar trebui sa te puna pe ganduri, pentru ca nu poti lupta de una singura pentru cineva care nu face nimic, sau care nu vrea.

| h3r a răspuns:

Atunci profită de ocazie!
Vorbește într-o seară cu el, când sunteți în doi.

| cllaudDia a răspuns:

Tu singura ai zis ca nu va certati din motive serioase. Te-ai gandit cumva ca acele mici motive poate pentru el reprezinta ceva serios? Sau poate ca el s-a saturat/plictisit si nu stie cum sa faca sa va despartiti si procedeaza asa?

| Purec a răspuns (pentru cllaudDia):

Ai pus punctul pe i happy Felicitari, imi place sa vad o fata gandind ca tine happy

| cllaudDia a răspuns (pentru Purec):

Multumesc! happy

| Purec a răspuns (pentru cllaudDia):

Stii ce imi place mie cel mai mult. Ca este sfatuita sa fie mai apropiata de el si mai romantica. Asta cred eu, ar agrava situatia happy

| cllaudDia a răspuns (pentru Purec):

Mda. Din punctul meu de vedere probabil unii sunt destul de naivi incat sa creada ca o astfel de reactie ar imbunatati situatia.

| soriinaa explică (pentru cllaudDia):

Evident m-am gandit si eu la asta, nu sunt atat de inchisa la minte, incat sa nu-mi dau seama ca ceva de genul asta se poate oricand intampla. Suntem de 2 ani impreuna, iti dai seama ca am avut sute de discutii serioase si asta numai in ultima perioada, discutii in care i-am spus clar ca daca nu mai vrea nimic cu mine, sa imi spuna. Cred ca dupa un anumit timp iti poti da seama dupa comportamentul unui om, daca te iubeste, daca te inseala, daca mai vrea sa mai fie cu tine, sau daca nu face nimic din toate astea.

| cllaudDia a răspuns (pentru soriinaa):

Atunci nu mai da curs certurilor dintre voi si lasa de la tine.

| ErikaEri a răspuns:

Sa te comporti natural

| Anaaaaaaaa a răspuns:

Nu te supara pe mine dar cred ca ii trebuie si lui putine libertate nu numai cu tine totusi ii baiat lasa-l mai liber vorbeste cu el daca-i suparat si nu fii asa sigura pe tine ca te iubeste intrebal
Nu stiu ce sfat sa-ti dau nu am avut asa situatie!happy

| soriinaa explică (pentru Anaaaaaaaa):

N-as avea de ce sa ma supar happy, stiu cum sta treaba cu libertatea, am avut destule certuri si pe tema asta, dar am ajuns in punctul in care chiar are indeajuns de multa libertate si totusi sunt dati in care nu ne vedem zile intregi. Lucru care nu se mai numeste totusi libertate. Pana acum cateva luni ne vedeam aproape zilnic, si el era cel care vroia asta, evident si eu, dar venea din partea amandurora, mai nou... nu prea mai e asa.

| Anaaaaaaaa a răspuns (pentru soriinaa):

Vezi ca ti-am trimis un mesaj :*

| Abibina a răspuns:

Iubita mea, am fost si eu fix in aceeasi situatie. Nu vreau sa-ti distrug visele sau asa, fiindca as vrea sa te ajut. De obicei daca va certati atat de des si nu va vedeti cu zile si lucrul asta nu s-a remediat pe parcursul a catorva luni, relatia e cam pe terminate. Tot dupa 2 ani a fost si la mine.

| astridsilviadianaalexandra131 a răspuns:

Pai va certati probabil pentru ca amindoi sunteti stresati, ceva nu va convine
trebuie sa gasiti problema, dar trebui sa fi in vacanta asta mai romantica mai fericita trebuie sa privesti prtea buna a vacantei si daca el incepe sa se certe cu tine tu incearca sa ii dai dreptate si sa rezolvi conflictele.
sper ca ti-am fost de ajutor big grin