| Deyuuutzaa a întrebat:

recent am incheiat o relatie cu un tip care a durat 10 luni.Ne-am despartit pentru ca am aflat ca ma insela cu o tipa frumoasa ce-i drept dar maritata si cu copil! Socant pentru mine dar adevarat din pacate. M-am atasat destul de mult de el, i-am dat ocazii sa poata sa-mi spuna adevarul fara certuri sau fara sa-i pun alte intrebari la care i-ar fi fost greu sa-mi raspunda, dar nu a recunoscut nici o clipa ca m-ar insela ba mai mult orice as fi spus intorcea problema in asa fel incat eu eram cea vinovata de tot! nu intelg de ce a parcurs la gestul asta pentru ca eu una consider ca am fost chiar prea de treaba cu el, nu il sacaiam, nu il stresam cu telefoanele, nu ma luam de el pentru ca mai iesea cu baietii, adica mi se par lucruri normale si din partea mea de bun simt sa le accept! Si cu toate ca el a fost cel care a cerut o "pauza", tot el ma cauta, aproape de fiecare data cand intru pe mess ma intreaba ce fac, imi zice ce face sau a facut desi eu nu-l intreb si multe alte faze pe care le face cum ar fi ca mai e si gelos, e ca si cand el are dreptul sa fie cu alta si eu nu si nu inteleg comportamentul asta al lui! ce pareri sau sfaturi puteti sa-mi dati? multumesc

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Te sfatuiesc sa il parasesti, este adevarat ca ai pierdut 10 luni din tineretea ta, cand puteai sa faci altceva mai bun, dar nu-i timpul pierdut. Stiu, ai investit sentimente in acesta relatie, dar daca il accepti in continuare, asa va face mereu. De fapt, mai mult eu o condamn pe doamna maritata, careia nu-i mai ajunge ce are in casa si vrea si ceva prospatura... oare sotul stie ce podoaba are in patul conjugal? Te rog, lasa-i "pauza" definitiv si incearca sa-ti faci alta relatie, nu s-au terminat barbatii, crede-ma. Oricum ai mai invatat ceva de la viata si mai ales despre barbati/mii de scuze si respect pentru cei fideli/.

9 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, 10 luni e o perioada destul de lunga de timp si sigur ai investit sentimente in aceasta relatie si pentru acest baiat, dar nu meritai sa iti faca una ca asta... poate ca el regreta ce a facut, poate te vrea inapoi din moment ce se baga in seama cu tine pe mess si multe altele. Dar tu trebuie sa te gandesti bine ce ai de gand sa faci pentru ca ai si tu dreptul sa fi iubita si fericita si nimeni nu merita sa fie inselat, fapta lui e grava pentru ca daca te iubea cu adevarat nu iti facea una ca asta, desigur ca mai sunt persoane care pot sa iubeasca si sa insele in acelasi timp dar nu e corect fata de persoana iubita! Decizia de a te impaca sau nu cu el iti apartine dar eu zic ca daca a facut-o e posibil sa mai faca aceeasi greseala, oricine merita o noua sansa, dar depinde de tine si de ceea ce iti doresti tu, daca nu mai vrei sa fi cu el, nu mai vrei sa va impacati, atunci ignora-l si incearca sa il uiti, insa daca crezi ca te lasa inima sa il ierti atunci nu ai decat, pana la urma daca ma gandesc bine si eu am iertat pe prietenul meu ca m-a inselat dar desi acum sunt cu el si ma inteleg bine, s-a dus increderea care o aveam in el, insa nu se stie niciodata...

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

O sa iti gasesti pe cineva care sa te aprecieze cu adevarat. Intre timp ai grija de tine si fii in asa fel incat sa iti maresti sansele. Bine ca l-ai cunoscut acum si nu mai tarziu, cu cat mai tarziu aflai, cu atat iti era mai greu. Asa, o iei ca pe o distractie temporara si mergi cu incredere mai departe.

| fabiola a răspuns:

Sunt relatii si relatii! Sunt foarte multi sau multe care experimenteaza si nu se implica sufleteste! Tu te-ai implicat sufleteste in aceasta relatie si daca sentimentele nu sunt reciproce, ai de suferit.Acum te cunosti mai bine, stii ce vrei si intr-o zi vei gasi persoana pe care o meriti.

| madalicious a răspuns:

Tipului astuia ii place sa aiba 2 femei ca sa se simta "barbat". Ai facut bine ca i-ai dat papucii, ca astfel profita de tine pana la urma, si isi batea joc. Faptul ca intorcea problema si te facea pe tine vinovata e imaturitate si in plus ca i-ai dat ocazia sa spuna adevarul dar nu ti l-a spus...Motivul pentru care a facut-o este ca ii place sa fie cu mai multe femei deodata, si pentru ca i-ai permis. Cand era cu prietenii ar fi trebuit sa il suni macar odata sa te asiguri ca e cuminte.

| Anecherry a răspuns:

E clar ca el te considera mai mult proprietatea lui, decat partener de viata; e tipic pentru majoritatea barbatilor. Din cate imi spui ii plac femeile, dar nu are destula barbatie in el incat sa recunoasca acest lucrur; nu spun ca nu tine la tine, insa o face intr-un mod foarte egoist. Vrea sa stie ca el detine controlul, si e clar ca nu te apreciaza. Chiar daca e cu alta persoana, care e foarte frumoasa dupa cum zici tu crede-ma ca nu va trece mult timp pana cand se va afla si ea in situatia ta. Faptul ca e casatorita si are un copil pentru el e o experienta noua si incitanta, o provocare; sfatul meu este sa o iei de la capat, chiar daca te doare nu uita ca orice lovitura te face mai puternic. Cred ca esti o persoana cu multe calitati si nu merita sa stai cu cineva care nu te apreciaza la adevarata ta valoare; Demonstreaza-i ca esti o femeie puternica si independenta care are asteptari de la viata si de la barbati, arata-i ca esti mai presus decat el si in cazul in care te raneste poti chiar sa-i spui ca ti-ai pierdut 10 luni din viata cu cineva care nu merita nici sa se uite la tine. Sper sa treci cat mai repede si cat mai usor peste aceasta perioada, si nu uita ca ranile sunt vindecate mai usor prin iubire decat prin trecerea timpului. Te pup:*.

| luckyman a răspuns:

Crezi ca vei urma sfaturile unei straine si nu propriile-ti trairi? Vei asculta oare de ratiune sau doar de glasul inimii, rana nefiind nici pe departe vindecata, dupa cum te simt. Timpul este sigurul care va estompa totul si uitarea va acoperi tot ce a fost urat. Tu incearca sa pastrezi in minte ceea ce a fost frumos in aceste 10 luni, fara a-ti propune actiuni radicale de tipul renegarii a tot ceea ce a fost intre voi. In privinta lui, sfatul meu este SA-L IGNORI! Este cea mai crunta pedeapsa, avand in vedere ca ura nu-i decat o dragoste in sens negativ si vei vedea ( desi nu ar mai trebui sa te intereseze ) ca va fi mult mai deranjat de ignoranta pe care o adopti fata de el decat de orice cuvant pe care i l-ai adresa, oricat de dur ar fi el

| dtte a răspuns:

Parerea mea este ca nu te merita! A avut o sansa de-a fi cu tine, a avut ocazia sa-si indrepte oarecum greseala dar nu a facut altceva decat sa demonstreze ca este imatur! 10luni de relatie inseamna totusi ceva si el nu a stiut sa pretuiasca timpul ala! Iti dau un sfat:taie raul de la radacina si nu astepta sa mai treaca timpul, ignora-l si fa-l sa-si dea singur seama de ce a avut(si a pierdut)! Ai o viata inainte, meriti sa ti-o traiesti si sa fii fericita si daca te vei intoarce cumva la el, o sa-ti amintesti tot timpul de ce ti-a facut, va disparea si increderea si tot la o despartire s-ar ajunge! Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca isi da seama ca a fost o greseala, poate ca e atat d gelos si chiar daca e cu altcineva vrea sa te vada ca tu inca il mai astepti.sau poate ca nu ar suporta sa te vada cu un baiat, sau sa afle ca esti cu cineva. poate acea "pauza" a vreau sa o ia ca sa se gandeasca la ce sa faca in continuare, incearca sa vorbesti cu el si sa il intrebi de ce se comporta asa si de ce el are dreptul sa fie cu cineva si tu nu. atceva nu stiu ce sa iti mai zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tipul doar te foloseste! Nu o rupe de tot cu tine ca poate mai stai din cand in cand cate o tura cand nu are altceva mai bun...
Pune punct ca-ti pierzi vremea degeaba cu-n pierde vara!