| musicfan a întrebat:

recent, prietenul meu mi-a cerut sa facem dragoste. Io sunt virgina si am 14 ani, nu prea as vrea, dar el tot insista. El a zis ca nu e de acord ca intr-o relatzie sa stai cu o pers 3 saptamani si sa nu faci dragoste. Eu nu prea vreau sa fac pentru ca mi'e frica sa nu ma foloseasca. El imi zice ca ma tot iubeste si ca nu a mai iubit nicio fata asa cum ma iubeste pe mine. Ce ar trebui sa fac? Sa mai astept sa avem macar o luna sau sa fac cum vrea el. Vi se pare ok sa te dezvirginezi la 14 ani si ceva?

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Urmările pot fi drastice.
Majoritatea celor de această vârstă sunt teribiliști, cred că viața e făcută pentru senzații tari și nu sunt în stare să își asume responsabilitatea pentru ceea ce fac. Nu sunt destul de maturi în gândire.

Poți contacta o multitudine de boli cu transmitere sexuală și chiar o sarcină (cum am spus, tineri teribiliști care nu își asumă răspunderea pentru ceea ce fac). De asemenea, riscul de a face cancer de col uterin se mărește de 9-10 ori față de o fată care își începe viața sexuală după 17 ani.

În mod sigur acel băiat te va... hai să zicem. părăsi, după ce va face sex cu tine. Tu îți vei pierde demnitatea ca persoană și aici pot apărea multe boli psihice, se poate ajunge și la depresie etc.

Numai un om matur în gândire își poate da seama când este pregătit și când nu pentru viața sexuală. Tinerii de 14 ani cărora le stă mintea la astfel de chestii nu sunt în nici un caz maturi în gândire. Chiar dacă ei simt că sunt pregătiți, nu sunt deloc.

Ca să nu mai vorbim de informarea completă despre tot ce înseamnă sex / viață sexuală... Și bag mâna în foc că nu ați pus mâna pe o carte de anatomie în viața voastră. Există oameni maturi care habar n-au ce se întâmplă cu corpul lor (ex. Femei care cred că nasc pe unde fac pipi și multe alte cazuri), dar ce să mai vorbim de copilași de 14 ani cu mintea la prostii?

Toate la timpul lor. Mai lăsați-mă cu replici din-alea de jm3k3r1 gen - viața trebuie trăită. Există o limită pentru toate, ca să îți poți trăi această viață. Altfel, nu faci decât să o distrugi.

Și mai mult mă doare când văd că, pentru unii, o fundă e mai importantă decât viața unor tineri inconștienți. Răspunsuri gen "aa pai daca se iub nu e nici o problema. funda?" sunt în floare. Ați înnebunit, oameni buni?
Să nu faci această prostie. Dacă a spus asemenea prostii și e doar de 3 săptămâni cu tine, nu va vrea decât sex și atât, iar tu îți vei distruge viața
Baftă

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este evident ca dupa sex te va parasi. Este absurda afirmatia cu 3 saptamani. Cum sa faceti dragsote cand nici macar nu va iubiti. Un barbat adevarat (nu un fraier) nu se culca decat cu femei pe care le iubeste, iar ca sa iubesti o persoana trebuie sa o cunosti foarte bine, sa fi trecut cu ea prin bune si rele. Dureaza 6-8 luni pana incepi sa te gandesti la asta intr-o relatie. dar asa-zisul tau prieten s-a plictisit ingrozitor cu tine (fiindac sta numai pentru sex) si vrea sa ajungeti repede in pat sa scape de tine. Nici un barbat normal nu s-ar gandi macar sa ajunga in pat cu o femeie dupa doar 3 saptamani de relatie.
Ca a nu mai zic de o fetita de 14 ani. Lasand la o parte riscul enorm de cancer de col la care te expui, ar trebui sa stii ca sexul cu tine este o infractiune. Gandeste-te ca tu esti obligata ca in prima luna de la inceperea vietii sexuale sa te duci la ginecolog (insotita bineinteles de un parinte). Dat fiind ca sexul cu fete sub 15 ani este complet interzis prin lege, ginecologul va anunta politia si procuratura si va urma o ancheta. Daca parintii tai (amandoi) dau declaratii scrise la procuratura ca stiau dinainte, ca sunt de acord si isi asuma toata raspunderea, prietenul tau va scapa doar cu o amenda. daca nu dau aceste declaratii, va fi judecat si condamnat pentru viol si corupere de minore. Stiu un caz asemanator. Mama fetei stia, dar nu fusese complet de acord. Cand s-a trezit la procuratura ca trebuie sa dea declaratii scrise si ca trebuie sa-si asume responsabilitatea legala, a refuzat sa mai semneze declaratia. Baiatul (avea 17 ani) se gaseste in penitenciarul de minori de la Craiova unde va sta pana la 20 de ani, urmand sa mai stea inca minim 2 ani intr-un penitenciar de adulti.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce zice el acolo? Ce țăran needucat!
Nici să nu te gândești să faci pasul până la 18 ani, minim.
Fugi că după ce faci mutarea cu el, te lasă baltă.
Un bărbat care te iubește nu-ți cere, vine de la sine.
Lasă prieteniile cu ei de la vârsta asta pentru că ești o pradă ușoară pentru ei.
Pa, pa.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu! Stai cuminte, spune-i ca e si ilegal, si poate face si inchisoare daca te forteaza! Tu esti inca doar un copil, cu trupul nedezvoltat, iar o sarcina sau alte complicatii te pot afecta/marca negativ pe toata viata! Baieti ai sa mai tot gasesti! Cine tine cu adevarat la tine nu iti impune/cere asa ceva, mai ales la anii tai cruzi! Daca o faci, va gasi zeci de motive dupa, ca sa te paraseasca, si atunci, ce te vei face?! Vei planga si vei suferi cumplit!

Iubirea adevarata pentru cineva se dovedeste prin afectiune, intelegere, respect, protectie si a-i vrea binele, nicidecum prin egoism, inconstienta si iresponsabilitate!

Ai mare grija! Altele au stat si un an, sau ani, pana au facut-o!

| lolly a răspuns:

Te minte, pentru a-ti incepe viata sexuala trebuie sa astepti poate ani.sa capeti incredere in persoana.E obsedat de sex daca te tot bate la cap. Vrea doar sa te foloseasca, lasa-l pana nu eprea tarziu si nu-l asculta. Vrea doar sex de la tine. Daca te iubea astepta, e doar gura de el. Lasa-l.

| Klepto a răspuns:

Ah vestitul ultimatum, ori te culci cu mine ori ne despartim.
"El imi zice ca ma tot iubeste si ca nu a mai iubit nicio fata asa cum ma iubeste pe mine."
Baietii ar spune orice ca sa intre in pantalonii unei fete...
Ce zice el sunt doar vorbe-n vant si atat.
Dupa 3 saptamani el vrea sex si te iubeste asa cum n-a iubit nici o fata?
Garantat nu a "iubit" nici o fata pana acum si ii umbla hormonii mai ceva ca pensionarii cand vine pensia.
Nu te lasa prostita de pedofilul asta.
Ce este in mintea lui:
-Ma combin cu o fata mai tanara, necoapta.
-Stau 3 saptamani asa de vrajeala.
-O conving eu sa o fac cu ea.
-Daca nu merge sa o conving ii spun ca ma despart de ea.

Pune piciorul in prag si arata ca nu-i merge.
Scoatei ideeile din cap in legatura cu sexul.
Ai doar 14 ani, acum ar trebui sa copilaresti, nu sa fi cooptata de pedofili sa o faci...
Ai timp destul pentru relatii mai incolo.
Ce este cu graba asta de a creste...

| Papusik a răspuns:

Esti cu el abia de 3 saptamani?
Cred ca vrea sa te foloseasca.

| consiliera a răspuns:

Eu zic sa mai astepti.Nu simte ceva pentru tine daca gandeste asa.Nu vrea decat sa se culce cu tine.Nu cred ca are ceva pentru tine.

| pinkystyleツ a răspuns:

Eu zic sa nu faci prostia asta.El imi zice ca ma tot iubeste si ca nu a mai iubit nici o fata asa < asa spun toti nu trebuie sa il iei in seama.
Eu te te sfatuiesc sa nu te dezvirginezi la 14 ani pentru ca dupa iti va parea rau. ati stat impreuna doar 3 saptamani?:o:o damn. uni stau de 3 ani. si de abia sau ganidt sa faca dragoste... ma rog.

Bafta. si asculta.ma te rog

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sfatul meu: nu accepta.
De ce? Din urmatoarele motive:
-esti prea tanara sa-ti incepi viata sexuala. Nici organismul si
nici mintea nu sunt pregatite pentru asa ceva;
-acum ai alta problema foarte importanta: scoala;
-esti minora si-l poti baga in puscarie fara sa vrei (ramai
gravida, nasti si beleaua-i gata);
-in felul asta vei vedea daca te iubeste cu adevarat. Daca vrea
doar sex, aia nu-i dragoste. Lasa-l!;
- Cunoasterea dureaza mai mult. Dupa trei saptamani nici
numele nu l-ai retinut ca lumea.
Parerea mea: mai asteapta doi ani (la 16 ani te poti casatori cu acordul parintilor) daca nu vrei sa aiba probleme si el si tu. In viata este foarte greu fara scoala si cu o gramada de copii dupa tine. El isi face mendrele si daca ramai gravida il doare in spit. Poate ca situatia ta materiala nu-ti permite sa dai bani pe procese in care sa-i dovedesti paternitatea.

| Lollipopy a răspuns:

Mai bine stai cuminte. nici o luna nu e de ajuns sa capeti incredere in el incat sa iti dai seama ca merita. eu cu prietenul meu am facut-o la un an de relatie si am app 16 ani...si nu regret. incabig grin

| TheSearcher a răspuns:

Nu mi se pare ok =\. poate ca sunt de moda veche dar consider ca o fata recurge la actul sexual dupa nunta =\. asa e si corect din punct de vedere religios. as zice sa mai astepti cativa ani. nu ii zici iubit daca e cu tine doar pentru sex. se fim seriosi =|. zii la revedere si cauta un tip serios care te iubeste pentru ceea ce esti nu pentru sex.

| BeBebuu a răspuns:

Tu gandesti?
Cum sa fie ca sa te dezvirginezi la 14 ani, nu nu e ca. e o varsta mult prea frageda traiestei copilaria si toatae la timpul lor.
Stii ca daca iti incepi viata sexuala la o varsta frageda nu mai cresti nici in inaltime si nu iti mai cresc sanii? adica nu te mai dezvolti...
Plus ca te.ai gandit la metodele de protejare?
Il cunostii destul de bine pe prietenul tau in cat sa stii ca nu iei vreo boala cu transmitere sexuala?
Vrei sa te vezi de acum cu vreun bebe in brate?
Mai bine nu, explica-i prietenului tau ca nu esti pregatita si nu doar o luna trebuie sa astepte pentru ca peste o luna vei fii tot la fel de mica.
Peste 2-3 ani cel putin:*
Daca te iubeste te asteapta daca nu NEXT:*
Sunt baietii cu miile
Succes:*

| Rustin a răspuns:

Prietenu tau ii cam curvalau

| Nymphetamine a răspuns:

Scuza'ma dar e un idiot. laughing

| Aly28 a răspuns:

Buna,in primul rand sunteti impreuna doar de 3 saptamani, si e clar ca scopul lui e sa faceti sex, nu te iubeste sau altceva.Eu zic sa mai astepti chiar mai mult de o luna, sa vezi daca chiar simte ceva pentru tine, daca tu tii la el si daca merita sa-ti pierzi virginitatea cu el.esti si cam mica, dra nu vreau sa par de moda veche.in orice caz daca mai insista e clar motivul petru care sta cu tine=sex.paraseste-l ca ai o intreaga viata inainte.pawinking

| Doublekillll a răspuns:

Nu,nu mi se pare ok deloc.Baiatu e nebunbig grin.trebuie sa ai cel putin un an cu persoana iubita sa vezi ce fel este cu adevarat si apoi sa intretii relatii sexuale daca vreti asta amandoi, daca nu vrei nu o face, dar eu iti spun nu.CLAR se foloseste de tine,.fii fata desteaptahappytrebuie sa fii si pregatita sa faci asta.si in 3 saptamani nu prea exista dragoste adevarata incat sa incepeti sa faceti astahappy bine ca ai apelat la TPU. Pupici:*:*:*

| jubike a răspuns:

Nu e deloc OK sa te dezvirginezi al 14 ani (parerea mea). Sunteti intr-o relatie nu va casatoriti e normal sa stai 3 saptamana fara sa faci dragoste poti sa ai un iubit si sa stai cu el si 7 luni fara sa faci dragoste (daca av iubiti cu adevarat). In nici un caz sa nu faci dragoste cu el daca tine la tine te va iubi si fara sa te vada in pat.Cred ca vrea sa isi bata joc un baiat serios care ar tine la tien nu ti-ar cere asta straight face.

| robert123 a răspuns:

Aaa... pai se vede ce baiat educat si cu capul pe umeri este el, pentru el daca in 3 saptamani de relatie nu ati facut dragoste e sfarsitul lumii in niciun caz, in niciun caz sa nu faci asa ceva esti prea tanara risti sa faci cancer de col uterin si mai ales acel baiat este un taran profitor fi sigura ca daca veti face dragoste dupa cateva zile te va parasi pentru alta care la randul ei va continua lantulraised eyebrows mai bine ii faci tu papuci si ii dai cu sictir il trimiti la scoala mai ales la orele de anatomie.Bafta

| Fluture14 a răspuns:

Aoleu. dupa 3 saptamani deja? straight face daca ti-a cerut asta si face presiuni asupra ta nu te iubeste deloc, vrea doar sa se satisfaca si atat.
e important ca prima data sa o faci cu cineva special, pe care il iubesti si care simti ca te iubeste. nu cu orice tip care iti cere asta.
la 14 ani e mult prea devreme ca sa faci pasul asta. ia in calcul si urmarile... un copil daca nu sunteti atenti sau o boala venerica sau cine stie.

ai grija. chestia asta nu e ceva de joaca.

| compaq15 a răspuns:

Lasa-l sa te ****! big grin

| MicutsaRu a răspuns:

Mie una nu imi pare Ok nu as renunta la virginitate matusa mea a stat 29 de ani virgina poti sa stai si tu macar vreo 8 ani maxim.Si vorbe din astea goale mai spun baieti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci ai inteles raspunsurile noastre nu?happy
nu are rost... el vrea sa te foloseasca/am abordat aceeasi metoda odatahappy nu il asculta... daca il asculti va va parea rau la aman2

| Pissy_Andreutzza_1997 a răspuns:

Pai prietenul tau are dreaptate ca nu e normal sa fii cu o persoana si sa nu faci dragoste pentru ca baieti cred ca nu ii iubim daca nu o facem cu ei sidaca se desparte de tine dupa ii arati ca nu iti pasa si o sa vezi ca o sa se intoarca la tine crede-ma ca eu m-am certat rau cu cel mai bun prieten dar nu din cauza asta si eu i-am aratat ca nu imi pasa si dupa ceva zile a venit la mine sa isi cear scuze

| xPyNkYx a răspuns:

Nu merita! Esti prea mica pentru a face dragoste cu unul... Macar cati ani are el? 18? El nu te poate obliga sa faci...Ai doar 14 ani nu te dezvirgina. Daca tie frica nu face. straight face Ala poate sa fie nebun si toti baietii iti spun asa ca te iubesc si n'au mai iubit alte fete ca tine asta-i un truc ca sa te manipulezewinking