| alle332 a întrebat:

Salut TPU stiu ca voi rezolvati probleme si am si eu o problema!
Sunt fffff putem spune "dependenta" de calculator adica spre exemlu nu ma pot culca fara macar sa ma joc o ora pe calculator sau sa rezolv cateva probleme pe TPU?
ce sa fac ca sa scap de aceasta dependenta?
va rog ajutati-ma cu niste sfaturi dar fara bataie de joc va rog...
Fundita!
Scuzati categoria!

Răspuns Câştigător
| Ionait a răspuns:

Fa ceea ce fac si cei de la clinicile de reabilitare. Micsoreaza doza treptat. Scade din timpul alocat jocurilor cate 10-15min pe saptamana.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SheCanFlyy a răspuns:

Incearca sa iti imparti timpu.Stai si pe calculator, dar ocupati timpul si cu altceva gen iesi afara, uite-te la tv sau citeste o carte misto.

| madalinutzelul a răspuns:

Spune-i mamei tale sa-ti ia cablul de la calculator timp de 3 nopti aproximativ si dupa aia nu vei mai vrea sa te joci pe calculator.

| RoxyAngel a răspuns:

Iesi cu prietenii, pierdeti timpul cu ei si asa vei incepe sa uiti de calculator. Bineinteles ca este greu dar nu imposibil.

| Mimi_6217 a răspuns:

Asta depinde doar de tine, de vointa ta... daca vrei sa scapi de aceasta dependenta atunci trebuie sa vrei cu adevarat. Uite cateva sfaturi:incearca sa faci ceva practic cum ar fi sa desenezi sau sa creezi ceva, iesi mai mult pe afara si petrece-ti timpul in aer liber.De fiecare data cand simti nevoia sa deschizi calculatorul cauta-ti repede o ocupatie si nu te mai gandi la el.Gasesteti hobiuri mai interesante ca si calculatorul, incearca sa faci sport.P.S.iti poti chema prietenele la tine sa faceti ceva dragut...va distrati mai bine cand sunteti mai multi. Sper ca te-am ajutat.