| IIssaIssabella a întrebat:

scurgerile vaginale au inceput sa imi vina cu o luna inainte de a lua vacanta de vara. si vreau sa stiu cand mai exact o sa-mi vina ciclul? k m-am saturat tot sa gasesc acea secretie! ma dispera!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia apare in primii doi ani de la aparitia secretiilor vaginale, dar nimeni nu-ti poate spune o data exact. Totusi, sa stii ca secretiile vaginale nu vor disparea la aparitia menstruatiei, le vei avea toata viata, pana la menopauza.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nimeni nu poată să-ţi spună asta! Depinde de Mama Natura si de corpul tău. Dar o să te saturi de ciclul lunar cand o să vină! Poartă acum absorbante zilnice subtiri! Nu ai de ales! Poţi să-ţi întrebi mama la ce varstă i-a venit ei ciclul si poţi să speri ca aşa va fi şi la tine!

| janynefeaver a răspuns:

Ciclul menstrual o sa vina atunci cand corpul tau va fi pregatit. Acele secretii sunt benefice pentru vaginul tau, dar iritante pentru tine. Poti apela la protej-slipuri si nu te va mai deranja atat.

| Effy12 a răspuns:

Ca sa stii si tu secretia inca va curge chiar si dupa ce iti va veni ciclul...

| Lette a răspuns:

Aceasta scurgere vaginala are rol de protectie mentinand sanatatea vaginului.Mie mi-a venit pentru prima oara menstruatia dupa 2 ani(aproximativ, nu mai stiu exact)dupa ce mi-au aparut aceste secretii.Depinde de femeie.Asa cum spunea si Brigaela, aceste secretii te vor tine pana la menopauza si vor fi din ce in ce mai abundente.