| anonim_4396 a întrebat:

Am un sentiment super urat si cred ca am ramas insarcinata deoarece NU am inca simptome de ciclu.Am mai postat o intrebare in care am detaliat zilele cu contact sexual si zilele fertile, v-as ruga sa va uitati peste sa intelegeti putin.Am doar 18 ani si momentan trec printr-o perioada greau,incep facultatea, ai mei se despart, nu stiu ce se va intampla cu mine.Am inteles ca pot face avort medicamentos in primele 2 saptamani.Si as vrea sa stiu putin niste detalii si la ce pret gasesc, sa stiu sa imi adun ceva banuti daca pot, in caz de orice, ptc mi-e foarte frica.Si luna trecuta mi-a intarziat 2 zile, trebuia sa-mi vina in 30 si mi-a venit de abia in 2.
Momentan nu am scurgeri.Dupa ce am luat tratament cu medonizadol si clotrimazol pentru candidoza mi s-au vindecat si scurgerile vaginale abundente pe care le aveam. Poate sa imi deregleze si ciclul? eu nu cred ca este posibil.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Avortul medicamentos poate fi efectuat in conditii optime doar din momentul in care sarcina instalata, are varsta minima de 5 saptamani si maxima de 8(9) saptamani. Pretul interventiei este variabil, insa in medie se situeaza in limita cuprinsa intre 450 - 650 lei sau de 250-300 lei pentru persoanele asigurate. Trebuie sa mergi efectiv la mai multe cabinete ginecologice pentru a te interesa atat de conditiile in care se efectueaza interventia cat si pentru a vedea care este tariful practicat de de fiecare medic in parte, fiindca pretul poate varia uneori chiar foarte mult in functie de renume/notorietate, etc. Tratamentul folosit pentru eliminarea infectiei cu candida, nu afecteaza/modifica ciclul menstrual dar in acest moment inca nu ai motive de ingrijorare prind pornirea menstruatiei. Multa sanatate!

| 2EXA a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Iti multumesc, m-ai ajutat tare mult cu fiecare raspuns dat, iti multumesc pentru timpul acordat.

3 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

De ce nu faci un test de sarcina? Costa intre 10 - 15 lei. Ce rost are sa te panichezi asa pana nu ai o certitudine? Ciclu poate intarzia din varii motive insa nu înseamnă că esti însărcinată... Numai bine!

| 2EXA a răspuns (pentru Caro34):

Nu pot face inca un test de sarcina! trebuie sa astept o saptamana de la data in care ar trebui sa mi vina ciclul.