| anonim_4396 a întrebat:

Mie sanii mi-au dat la 6 ani,scurgerile vaginale le am de cand m-am nascut, ciclul mi-a venit la 11 ani, parul pubian la 9 ani si la fel si cu cel axilar. Este ceva normal? Sunt supra-dezvoltata? Mentionez ca luna viitoare fac 13 ani. Vreau sa va spun ca la 10 ani am inceput sa am matreata. E normal? Acum am incetat sa mai cresc. Am ramas la 1, 53 inaltime.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta e o problema care predomina la unii indivizi din generatiile dupa 1995. E din cauza alimentelor, tot ce mancam e infestat cu hormoni. Ganditi-va numai la puii aceia crescuti cu hormoni. Carnea aceea, consumata pe parcursul a "n" ani poate produce modificari hormonale in corpul uman si poate determina dezvoltarea precoce a caracteristicilor sexuale.

| dianna92 a răspuns:

Nu vreau sa par rautacioasa dar parintii tai unde au fost in tot acest timp? Ei nu au observat chestiile astea, nu ai vorbit cu mama ta? Pe tine nu te-a ingrijorat ce se intampla? Nu ti-ai pus intrebari? Acum la 13 ani te-ai trezit sa intrebi? Mi-e greu sa cred ca ai crescut singura incat sa nu observe nimeni schimbarile astea atat de rapizi si sa te trimita la doctor. Acum ca s-au intamplat toate, degeaba mai intrebi daca e normal sau nu. Totusi, un doctor de familie trebuia sa sesizeze ca ceva nu e in regula in dezvoltarea ta, in caz ca parintii au avut alta treaba de facut.

| DarkBlood32 a răspuns (pentru dianna92):

Pai i-am zis mamei si nu o intereseaza.

| dianna92 a răspuns (pentru DarkBlood32):

Bun dar in afara de mama nu ai pe nimeni in familie? Mergi la doctorul de familie si spune-i lui daca mama nu e interesata. Nu e normal ca la 6 ani sa ai deja sani iar secretiile vaginale vin inainte sa iti vina ciclu, nu stiu cu vreo 1-2 ani inainte ( cel putin cazul meu) deci faptul ca le ai de mult mai mica inseamna ca ceva nu e in regula. Totusi nu vreau sa te alarmez dar mi se pare absolut stupid sa nu se sesizeze nimeni cand vede cum te dezvolti. Mergi la medicul de familie si vezi ce iti spune si daca iti va da o trimitere catre un medic de specialitate, poate se desteapta si maicata si vede ca e serioasa treaba.

| Mandy693 a răspuns:

Nu se stie niciodata totusi un control endocrinologic este foarte importantwinking daca esti din Bucuresti este si mai bine poti sa te duci la parhon la Profesorul Coculescu eu la el ma duc. El stie ce analize trebuie sa iti faca. Poate ca este normal dar nu strica niciodata ia o trimitere de la medicul de familie dar suna mai intai la doctor ca nu te primeste in salon fara programare la el

| iluminous a răspuns:

Si cu vaca de cand esti? ma gandesc ca de cand ai si scurgerile

| DarkBlood32 a răspuns (pentru iluminous):

Cum adica cu vaca?

| Valentinaioana a răspuns:

Bună după mine nu prea e normal.
Nu trebuie să ai sâni dezvoltați până la 8 ani
Apariția părului pubian și axial înainte de 9 ani
Crește rea rapidă în înălțime până la 7-8 ani
Apariția menstruației înainte de 9 ani
Cam atât sper ca te-am ajutat
Și trebuie să mergi la doctor dar să nu-ti fie frică ca am mers de atâtea ori și încă sunt în viață; )