| MelindaPocsai11 a întrebat:

Buna seara,
Am 20 de ani si sunt intr-o relatie cu un barbat de 29 de ani, de aproximativ 1 an si 8 luni. El a fost intr-o relatie cu o fata acum 2 ani timp de 8 ani, desi in aceea perioada s-au mai despartit de cateva ori. Din cauza "prietenilor" si a problemelor sale, el a ajuns sa fie dependent de alcool. De cand e cu mine, nu mai bea zilnic, doar o data pe saptamana cu un "prieten" la el acasa.
Acum...problema e ca ei 2 beau o noapte si o dimineata intreaga, gen de la 9 seara pana a doua zi de pranz, deci cel putin 12 ore.
De multe ori m-am certat cu el si i-am spus ca nu am nici o treaba ca bea, dar ma supara ca nu doarme, gen, bei de la 9 pana la 5-6 dimineata, dar frate, dormi ca ai nevoie de odihna. Daca nu se odihneste, apoi toata dupa masa doarme, iar a doua zi ii e rau.
Va rog, spuneti-mi, sunt eu aia naspa ca ma iau de el sau ar trebui sa il las in pace?

Răspuns Câştigător
| acerr a răspuns:

Avand in vedere ca el e barbatul si bea din punctul meu de vedere nu e tocmai ok, dar e mult mai bine ca el sa fie betivan/fumator decât tine. Eu personal nu as accepta sa fiu intr-o relatie cu o betiva pentru ca imi afecteaza sanatatea viitorilor mei copii.
Decizia iti apartine, daca nu esti satisfacuta de relatie ii poti pune niste conditii, daca nu tii le respecta te desparti de el. Simplu si la obiect.

Sa nu bagi in seama pe astia de mai sus ca sunt singuri si le e ciuda ca te uiti la unu ca el si la ei nu.

14 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Bea pe banii tai?
E aiurea sa ii spui tu la 20 ani ce sa faca el la 29winking
PS: e ALEGEREA LUI sa bea, nu sunt de vina prietenii si problemele.

| TheGentleman a răspuns (pentru alina2k18):

Prietenii îl pot influența, mai ales dacă-i din ăla care e ușor de convins

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Desparte te urgent de el este un betiv notoriu, tu nu ai nevoie de un om ca el, ce spun părintii tai? Tu ai 20 de ani el e cu 9 ani mai mare decat tine, si pe lîngă asta are vicii bea, gîndeste te ca tu nu o sa il schimbi niciodata, o sa ajungi sa te bată ca mereu îi spui, tu îi vrei binele in mod sigur, dar el nu vede asa lucrurile, si din cauza acestui drog numit alcool, te va bate, deoarece el este mai mult beat decît treaz, trebuie dus la dezalcolizare dar tu nu te poti lupta cu un om ca el, asa ca cel mai bine tu vezi și de viata ta si lasa l, desparte te de un om ca ăsta nu te merită. Cauta ti pe cineva cu un an sau doi mai mare decat tine nu cu 9 ani, si un baiat cuminte care sa te aprecieze un baiat care sa te ajute si impreuna sa formati o familie, dar cu ăsta care bea de dimineată pînă mîine dimineată, ce sa te ajute ăsta la ce.

| mgtow a răspuns:

E alcolist ori il lasi ori stai cu bautura lui la cap

| Adrian7art a răspuns:

Eu nu cunosc vreo unul care bea 12 ore încontinuu și să spun că e normal. Daca acum nu poate renunta definitiv gândește-te când vei fi casatorită că nu va mai face nici un efort...plus că obisnuiesc să fie si violenți.
Chiar vrei sa petreci viața cu un tip ca ăsta?

| MelindaPocsai11 explică (pentru nimportequi):

Aia ii spun si eu. daca bei si ti rau, si imi spune ca nu se simte bine, de ce saracie nu se lasa.
Mereu zice ca nu va mai bea etc, pana il suna asa zisul cel mai bun prieten sa se vada si desigur se lasa cu betie.

| MelindaPocsai11 explică (pentru Neamtu20):

Asta i-am zis si eu..ca nu e normal ce face.

| SG1995 a răspuns:

Eu zic să îl lași în pace...de tot, cu un alcoolic nu o scoți la capăt, o să fie minune dacă nu te vei trezi bătută într-o zi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru nimportequi):

Pai daca-si termina si ultimul ban cred ca e suficient de desteapta tipa sa-l lase fara sa-i spuna cineva, pana nu se intampla asta de ce sa-i spuna pa, si sa aleaga din milioane.

Nu stiu ce cazuri ai vazut tu de, betivi ratati care sa aiba prietene de genu, eu in viata mea n-am vazut. Are ala "dependente" dar probabil are ceva pe langa.

| johnbucuresti a răspuns:

Esti proasta lor el te vede pe tine ca pe un wc in care isi mai face din cand in cand nevoile
nici nu stiu de ce te-ai bagat tu intr-un rahat atat de mare
tie chiar iti place sa fii asa a cincea roata la caruta?
tu nu iti dai seama ca el se mai culca cu aia de cateva ori pe noapte prinetre bautrua.
si tu ai nevoie de un betiv
multumesti lui Dumnezeu ca ti-a deschis ochii
ca daca iti facea un copil doi handicapati fara ochi fara maini fara picioare ca betivii asa fac copii orbi

| acerr a răspuns:

Pai e alcolist in devenire.ce amic e ala? mai bine lasa, l