| Cristinamara a întrebat:

Am 24 de ani si in urma cu o saptamana am avut primul contact sexual, neprotejat. Inainte de act in sine, el a ejaculat, iar apoi a avut loc actul, fara sa se spele sau orice altceva, la aproximativ 5 10 minute dupa ce a ejaculat. E vreo sansa sa fi ramas insarcinata? Mentionez ca a avut loc la 4 zile dupa terminarea ciclului menstrual. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Totul depinde de tipul ciclului tau menstrual, daca acesta este REGULAT sau nu dar mai ales in primul rand, de lungimea acestuia. Este stiut ca o sarcina se poate forma doar daca sperma ajunge in vagin si de acolo in uter in PERIOADA FERTILA. Perioada fertila depinde de lungimea CICLULUI menstrual. Precizarea ca sexul a avut loc la 4 zile dupa terminarea MENSTRUATIEI (nu a ciclului menstrual) nu ajuta cu nimic deoarece nimeni nu are de unde sa stie/sa ghiceasca cat de lunga este perioada de MENSTRUATIE, care poate tine 3 zile si in acest caz a 4 zi dupa reprezinta a 7-a zi (3+4=7) a CICLULUI, sau daca menstruatia tine 7 zile (sau mai mult) si atunci a 4-a zi dupa devine a 11-a zi (7+4=11) a ciclului menstrual si in acest caz sa fie deja in PERIOADA FERTILA a CICLULUI menstrual, situatie in care deja exista posibilitatea de a se forma o sarcina in cazul unui ciclu mediu/standard de 28 de zile. Posibilitatea de a fi ajuns sperma in vaginul tau este foarte mare deoarece INTOTDEAUNA dupa ejaculare ramane o cantitate suficient de mare de sperma in uretra (canalul din penis) care dupa trecerea a 5-10-15 minute se fluidizeaza si incepe sa se scurga negresit din penis direct in vagin in timpul sexului. Daca ciclul tau menstrual este unul scurt de 23-24 de zile exista toate sansele de a se putea naste o sarcina chiar si in situatia in care acea a 4-a zi de dupa menstruatie a fost a 7-a sau a 8-a zi a CICLULUI MENSTRUAL. Invatati sa prezentati date exacte daca doriti raspunsuri corecte, in caz contrar se pot formula doar pareri si presupuneri irelevente, COMPLET SUBIECTIVE. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Buna seara!
Mici, dar "sanse" exista! Mama natura vrea mereu cat mai multi bebey!
Tu nu stii daca erai in perioada fertila, sau tocmai de aceea ne intrebi?!
De ce nu v-ati protejat?!
Chiar daca el nu era destul de constient, responsabil, etc, dar tu?!
Tu esti prima si cea mai in masura sa impui protectia, pentru a-ti proteja in primul rand Sanatatea aparatului tau reproducator!
Du-te maine la medic, spune tot si spera sa fi avut noroc si sa nu se fi lipit acolo nimic!
Dar NU mai repeta aceasta eroare!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse de sarcina! A fost un act sexula neprotejat si intotdeauna sunt sanse, chiar daca nu ejaculeaza in interior, pentru ca intotdeauna raman pe "teava" spermatozoizi de la o masturbare anterioara sau o alta partida de sex, care se scurg involuntar in vagin cu prima ocazie cand organul este introdus.

| Emilian65 a răspuns:

In aceasta situatie este posibila o sarcina.