| Anarade280 a întrebat:

Buna seara, am nevoie de ajutor, va rog frumos sa ma ajutați
Am 18 ani, si mi am început viața sexuală de un an
Iar pe 31 Decembrie 2016 am avut un contact sexual neprotejat dar nu a ejaculat absolut deloc in mine. Pe data de 6 Ianuarie trebuia sa mi vina menstruația, dar mi-a întârziat cu o zi și mi-a venit pe 7 Ianuarie, in prima zi si a in a doua zi de menstruație si mi-a curs foarte mult iar după aceea a 3 zi fiind astăzi, mai puțin dar nu s-a oprit
De obicei menstruațiade la un timp ma tine 5 sau 7 zile, înainte ma ținea normal 3 zile dar cred ca am avut o dereglare de s-a ajuns la 5-6
Am menstruația de 32 de zile
Iar întrebarea mea este, pot sa fiu însărcinată si sa am menstruație peste sarcina pentru ca am citit pe net ca menstruația tine 2 zile si sangele este mult sau menstruația mea mi se poate regla?
Am nevoie mare de ajutor.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU poti fi insarcinata dintr-un motiv cat se poate de simplu si anume, sexul a fost intretinut cu 6-7 zile inainte de menstruatie moment in care ciclul tau menstrual era de multa vreme in afara PERIOADEI FERTILE. Este stabilit stiintific si demonstrat medical ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual NU poate exista in uter un OVUL VIABIL si din acest motiv este IMPOSIBIL sa se formeze/produca o sarcina. In aceste ultime 9-10 zile de dinainte de menstruatie, barbatul poate ejacula de fiecare data sperma in vagin intentionat, fara nici-o retinere. Argumentul principal in privinta IMPOSIBILITATII de a exista o sarcini, il reprezinta pornirea menstruatiei care in proportie de 99, 99% reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv se elimina din uter ENDOMETRUL imbatranit si degenerat devenit inutil sub forma de menstra. Numarul de zile de menstruatie poate sa fie diferit de la o menstruatie la alta, fiindca este conditionat de dimensiunea fostului ENDOMETRU care prin destramare produce o anumita cantitate de menstra care poate sa difere uneori chiar foarte mult de la un ciclu menstrual la altul. NU poate fi vorba de o sangerare peste sarcina din cauza faptului ca in primele 2 zile fluxul de menstra a fost intens/puternic deci imposibil de confundat cu o sangerare extrem de slaba ca si cea care se produce in cazul menstruatiei false. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Luizaaa a răspuns:

Sunt foarte multe cazuri in care femeia este insarcinata, dar ciclul menstrual este normal. Trebuia sa te protejezi, acum nu stiu daca ai sanse sa fii insarcinata, dar nu strica un test de sarcina

| Anarade280 explică:

laughing) si care e raportul cu intrebarea mea?

| vocea a răspuns:

Nu ai cum sa ramai gravida, fiindca nu erai in perioada fertila.

| Bishopp a răspuns:

1. Nu erai in perioada fertila.
2. Daca nu a ejaculat in tine nu ai cum sa fii insarcinata.
Nu mai fii stresata, mentruatia difera de la luna la luna, de la timp, vreme si starea ta de spirit.
Pe viitor iti recomand sex protejat, te scapa de orice fel de stres, dureaza mai mult, si e mult mai safe.
Bafta!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.