| robert48 a întrebat:

Am o problema si astept raspuns de la un specialist in domeniu! Aseara am intretinut relatii sexuale cu prietena mea si mi-am dat drumul din greseala in ea, astazi i-am luat pastila de a doua zi pentru a nu risca nimic, de la farmacie, si-a administrat-o pe la ora 5-6 dupa-amiaza, in seara asta la ora zece iar am avut relatie intima cu ea si s-a rupt prezervativul, rezulta ca mi-am dat drumul in ea. Ce sanse sunt ca aceasta sa ramana insarcinata si ce pot face? Ciclul ii va veni Marti! Va multumesc!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sansele sunt cele pe care i le-a spus ginecologul care i-a prescris pilula de a doua zi. In principiu, daca are menstre regulate, riscul de sarcina era prea mic ca sa permita administrarea pilulei de a doua zi (reactii adverse prea grave ca sa merite beneficiul). Insa, daca medicul i-a permis sa o ia, mai ales atat ed aproape de perioada menstruala, inseamna ca a gasit ceva special la consultul ginecologic efectuat (altfel nu i-ar fi prescris-o, in conditii normale). Asta influenteaza eficacitatea si riscul de sarcina.

| saby26 a răspuns:

Nu mai speriati saracul baiat.nu are cum sa ramana gravida pentru ca dupa cum spui ca trebuie sa-i vina ciclu marti ea nu era si nu este in perioada de ovulatie.a trecut pentru ca per de ovulatie adica cand poate ramane gravida este cu aproximativ 14 zile inainte de ciclu. daca eu calculez bine ea era cu 8 zile inainte de ciclu.sigur nu a ramas

| DrA a răspuns (pentru saby26):

Crezi ca organismul uman e cu cronometru? in mod normal intr-adevar ovulatia are loc in cea de-a 14 zi a ciclului menstrual... dar, fiecare organism functioneaza dupa felul lui, fiecare ciclu ovulator e reglat de nivelul hormonilor din organism, deci orice e posibil. Nu incearca sa il sperie nimeni. Doar ca sunt lucruri pe care niste persoane care se considera suficient de mature sa aiba relatii sexuale, trebuie sa le cunoasca. Am intalnit adolescente care au ramas insarcinate in urma unor contacte sexuale neprotejate in timp ce erau la menstruatie. Deci calculul babesc se aplica in aproximativ 60 % din cazuri. Orice e posibil. Nu mai luati pilule de a doua zi dupa ureche dragi adolescente. Veti ajunge sa va doriti copii si sa va dati seama ca hormonal organismul vostru e varza. Prezervativul e cea mai buna solutie atunci cand vrei sa te feresti de sarcini nedorite si boli cu transmitere sexuala.

| iloveunicorns a răspuns:

100 la sută.
Vei fi tătic, felicitări, apropo, dacă ai sub 15 ani, eşti praf.

| GabrielaSandica a răspuns:

Dragul meu,

Pilula de a doua zi se ia in maxim 72 de ore de la ultimul contact sexual neprotejat. (depinde de care pilula ia, sunt cu 2 pastile sau una singura)
. Pana la prima menstruatie conform cu prospectul nu se intretin relatii sexuale neprotejate. Faptul ca s a spart prezervativul trebuia sa mai ia o pilula in plus, deoarece prima a "expirat "

| VanillaBl a răspuns:

De unde stii tu ca ii va veni ciclu marti?

| VanillaBl a răspuns:

Daca ii va veni cilul marti e foarte posibil sa fi trecut de ovulatie, deci n u sunt riscuri asa mari

| Eufourikul a răspuns:

Hmm e destul de complicat! pastila de a doua zi trebuie folosita in minim 72 de ore dupa contactul sexual! sfatul meu? administreazai o alta pastila de a doua zi si fii mai atent aceste contraceptii nu trebuie folosite zi de zii! bafta si mult noroc

| DrA a răspuns (pentru Eufourikul):

Nici intr-un caz inca o tura de pastile de a doua zi. Acestea se folosesc o data la 6 luni. Maxim. Au niste reactii adverse catastrofale, dereglari hormanale serioase.

| DrA a răspuns:

Concluzia mea este ca nu sunteti suficient de atenti. Prezervativul folosit corect nu se rupe. Iti garantez. Daca nu ai grija sa scoti aerul din el, sa tii de rezervor, da, se rupe. Problema e ca desi tu esti ingrijorat, consecintele cele mai grave le va suferii prietena ta. Acum nu mai ai ce sa faci. Decat sa astepti. Nici intr0un caz sa nu va vina prin cap sa mai ia o tura de pastilute de urgenta. Alea se pot administra o data la 6 luni. Asteptati pana saptamana viitoare. Abstinenta. si data viitoare mai multa grija.

| covaci101 a răspuns (pentru DrA):

Nu a folosit nici un prezervativ. Trebuie sa mearga neaparat la un Ginecolog si nu mai luati pastile dupa cum va taie capul!

| iLi3 a răspuns:

Am.o.intrebare.citi.ani.ai.de.ai.tiai.permis.sa.comiti.o.asa.greseala?