| Ramona_6841 a întrebat:

Am o relatie de 7 luni. Am aproape 19 ani si el imediat face 23 de ani. Ma iubeste, imi arata mereu lucrul asta si eu il iubesc. Mama mea nu e de acord cu el, doar din cauza ca este foarte urat, asta e singurul motiv. Si acum intrebarea mea este: Ati putea trai cu un om despre care vi se spune si vi se scot ochii la orice pas ca este urat pentru tine, ca nu va potriviti, ca tu esti frumoasa si desteapta, dar el arata urat fizic si nu e pentru tine doar din cauza asta? El munceste, e un baiat de nota 10. Faza e ca eu chiar il iubesc, dar toata lumea, nu e zi in care sa nu se bage cineva si sa imi spuna ca ce e cu ala, ca de ce stau cu el, inclusiv mama mea care are grija sa imi aminteasca acest lucru in fiecare moment al zilei. Si imi zice sa plec la el, el vrea sa ma ia, stiu ca ma iubeste. Nu am avut relatii sexuale. Va multumesc! Va rog sa ma ajutati cu niste parere, sfaturi, ca eu nu mai pot, doar din cauza fizicului lumea sa fie impotriva lui, si sa se bage de fiecare data de parca ar sta ei cu el, ci nu eu. Pe mine nu ma intereseaza cum arata, pentru ca il iubesc asa cum este el. Si cica nu e de ajuns sa il iubesc, pentru ca mai tarziu o sa treaca asta si o sa vad de fapt cum ii este lui fizicul in realitate.
O zi buna in continuare va doresc.

Răspuns Câştigător
| claudiea79 a răspuns:

Conteaza doar sa va iubiti si sa va respectatii si sa nu va certati. mama ta poate este geloasa nu te-ai gindit? se gindeste ca te pierde. de ce nu te muti la iubitul tau? puteti sa va casatoriti ai 19 ani esti majora nu iti trebuie aprobarea nimanui. nici pe mine nu ma lasau parintii cu iubitul si am 30 de ani si am implinit 2 ani jumate. iubiti-va si nu te mai uita in gura lumii. barbatu nu trebuie sa fie frumos pentru ca te insala. trebuie sa fie bun la suflet si harnic sa te iubeasca si sa il iubesti. sa fii fericita cu el. atit. el te ajuta mama ta miine poimine poate sa nu mai fie. si ramii fara iubit. care se gaseste foarte greu.nu mama ta traieste cu iubitul tau ci tu. ce vrea un barbat frumos si lenes? e viata ta tu trebuie sa fii fericita. nu te mai uita in gura lumii

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ei uite de ce nu-mi înghit eu neamurile. Pentru că-şi permit în mod nejustificat şi gratuit să-şi dea cu părerea cu privire la viaţa mea.
Dacă ai 19 ani probabil eşti clasa a XII-a sau anul I de facultate.
Ştii ce-am făcut eu tot timpul? M-am rupt de toate neamurile care şi-au permis să-şi bage nasul unde nu le fierbea oala.
Acum nu mai ţin legătura cu niciuna dintre rude şi mi-e mult mai bine. Cu părinţii mai vorbesc dar îi văd din an în paşti şi nici ei nu-şi permit să-mi dicteze mie ce să fac.
Am 20 de ani şi sunt împlinit că nu-mi dictează nimeni ce să fac.
Fă la fel şi o să-ţi fie mult mai bine.
Rupe-te de ei urgent!

| Lorelai a răspuns:

Nu mai locui cu mama, mutate cu prietenul sau singura undeva. Esti majora, nu ar trebui sa te intereseze ce zice mama. Nu ai nevoie de acordul ei la 19 ani.

| gheorghita a răspuns:

:O:O Frumusetea e trecatoare, iubiti-va si nu mai pune la suflet toate prostiile, daca va iubiti cu adevarat iubirea voastra va rezista orice obstacol ve-ti avea in calea fericirii, si nu uita tu stai cu el nu restul lumii, degeaba este frumos daca este un om de toata jena. Iubiti-va mult!

Răspuns utilizator avertizat
| matt25 a răspuns:

Treaba o consider a fi relativa deoarece... poate ca cei care iti spun nu se leaga de fapt de fizicul lui, sau doar de fizicul lui, poate ca au o parere generala proasta despre el. In al doilea rand, mama ta de pilda, doreste ce-i mai bun pentru tine, de asta iti aminteste in fiecare moment al zilei dupa cum ai spus. :-) Incearca sa privesti lucrurile si din alt unghi de vedere.

| lala178 a răspuns:

Nu-i baga in seama pe ceilalti, dar totusi ai grija, nu te certa cu parintii din aceasta cauza, ei pana la urma vor ce este mai bun pentru fata lor, incearca sa ii intelegi. Dar ceilalti care iti spun asta nu sunt indreptatiti, ana la urma tu iti vei petrece timpul cu el, nu ceilalti.
Nu uita totusi ca parintii te iubesc neconditionat si daca vreodata te vei desparti de prietenul tau sau ti se va intampla ceva, tot la ei vei ajunge.

| Sisuu a răspuns:

Eu zic sa nu ii bagi pe ceilalti in seama, daca tu il iubesti si te simti bine cu el iar el iti dovedeste ca te iubeste, nu conteaza doar aspectul fizic! Iar cu parintii incearca sa le explici ca tu chiar tii la el!

| bombonik31 a răspuns:

Da, as putea.Il iubesti? Te iubeste? Ce altceva conteaza intr-o relatie? Nu ar trebui sa conteze gura lumii, dar desigur ca e bine sa asc si sfaturile altora.Decizia o iei tu si oricum nu cred ca vrei sa te casatoresti de la 19 ani cat sa te intereseze ce se va intampla peste 10 ani sau mai mult de atat. Faza e ca frumusetea e trecatoare si ai sa ajungi si tu batrana si uratabig grin, iar atunci va ramane intelegerea, respectul si toate cate ati adunat voi in anii trecuti.
Gandeste-te bine, dar cred ca merita sa continui aceasta relatie.
Sper sa iei cea mau buna decizie pentru tine!
:*

| dodorina a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie!" esti prea buna pentru el, nu e de tine, lasa'l"
si mie mi se spun la fel zilnic. dar acum nu ma mai deranjeaza deloc. absolut deloc. din contra mi se pare ca s-a mai schimbat, si s-a facut mai frumos! suna aiurea, dar parca il iubesc si mai mult! asa ca nu conteaza aspectul fizic. poti sa ai unul super frumos dar cu care sa nu te intelegi si sa iti faca fel si fel de fite! iar daca tu te intelegi cu el si il iubesti, alt aspect sa nu te mai intereseze!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut si eu destule fete frumoase cu tipi mai putini aratosi. ce sa zic. daca voi va intelegeti bine si va iubiti. incearca sa nu mai bagi in seama toate rautatile. pana la urma tot vor inceta... multa bafta!

| Ramona_6841 explică:

De incetat nu vor inceta niciodata si m-am saturat, nu inteleg ccu ce ii deranjeaza pe ei ca el e urat, daca eu il iubesc asa, cica nu o sa am nicun viitor cu el, si etc. Taal lui a murit, doar mama lui e in viata si stie de mine, am vb cu ea la telefon, nu are nicio problema, el vorbeste cu mama lui de mine si stie ca parintii mei nu il vor pe el, dar ce sa zica si ea? Este alaturi de noi.
Mama il jigneste la fiecare pas, pentru ea nu conteaza ca ma iubeste si ca e muncitor, ca ma respecta si ca ma trateaza ca pe o printesa, la ea trebuie sa fie frumos. Pfff, si toate rudele mele si cei din jur imi tot zic ca nu stiu cum pot sa stau cu el, cum de nu imi este rusine s aies cu el, si asa mai departe. el nu ma lasa si nici eu pe el, el vrea sa vin la el, dar daca plec de la ai mei, nu o sa mai am vreodata legatura cu ei, mama nu o sa vrea sa ma mai vada.
Multumesc la toti pentru sfaturi.