| Ramona_6841 a întrebat:

Buna ziua la toti.
Sunt un membru nou si ca oricare altcineva de aici am o problema, daca pot sa spun asa.
Mama nu il accepta pe prietenul meu doar pentru simplul fapt ca este urat, cel mai urat cum zice ea. Asta ii este singurul lui defect, ca daca nu ar fi urat nu ar mai fi nicio problema. Spune la toata lumea ca e urat ca nu il place, ca nu poate sa stea langa mine. Am facut multe, l-am adus si acasa ca sa il cunoaska, sa vorbeasca cu ea, dar degeaba, ea tot nu il vrea. Stie ca este un baiat de nota 10, dar tot nu conteaza asta, ca ma iubeste si ca ma respecta, degeaba, daca nu e frumos. Nu mai stiu ce sa fac, orice as face tot degeaba, mereu aceleasi certuri, cum poti sa judeci un om doar ca nu ii place cum arata, doar ca nu il place fizic? Nu o inteleg, niciodata nu am crezut ca o sa mi se intample asta, sau ca tocmai din cauza asta nu va fi de acord cu relatia mea. Acum stie ca suntem amici, nu stie ca suntem impreuna, dar tot nu il vrea in preajma mea, nici asa. De parca m-as marita acum. De invatat, invat bine, am luat toate examenele cu note bune, de iesit nu ies, sunt mereu la timp acasa, nu a avut niciodata necazuri din cauza mea, am fost o fata cuminte. Si acum? Ea in loc sa fie alaturi de mine, ma face sa sufar cu atitudinea ei. El stie ca nu il vrea, dar nu stie ca acest lucru este din cauza fizicului. Cum as putea eu sa ii spun asa ceva lui? As muri acolo. Ea mereu ma face sa ma simt prost de fata cu toti, numai scandaluri, si striga in gura mare ca el este urat, nu conteaza unde suntem, cert este ca toata lumea stie lucrul asta. Toata lumea este impotriva lui. Off...nu stiu ce sa mai fac...
Am uitat sa spun ca eu am aproape 19 ani si el face 23 in curand.

Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi, as vrea niste pareri, orice, macar sa ma mai pot calma, sau daca ati avut experiente asemanatoare.
La revedere si va multumesc...

Răspuns Câştigător
| danielagoldica a răspuns:

Nici o clipa nu trebuie sa pui la suflet parerea mamei tale.Fiecare cu gusturile lui. Daca baiatul este de treaba si te simti bine in compania lui e tot ce conteaza pentru tine.Nu e maica-ta in masura sa hotarasca cu cine sa fii si cu cine nu.Fii puternica si hotarata si nu te lasa influentata de mama ca nu in toate cazurile parintii iau cele mai bune hotarari in privinta copiilor.Ai mei au fost impotriva prietenului meu din acelasi motiv si acum avem 20 de ani de casnicie dintre cei mai frumosi.

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Şi tu la 19 ani îi permiţi mamei tale să-şi dea cu părerea în vreun fel despre relaţia ta?!?!?!
La ce spui tu, tu nu ai dezamăgit-o prin urmare ai putea să iei atitudine şi să te impui decisiv şi dur asupra acestui aspect.
Să fie bineînţeles pentru mumă-ta: Tu stai cu el şi nu ea!
Dacă nu-i convine, las-o să fiarbă în suc propriu şi loveşte-o din vorbe ori de câte ori i se face dor de mâncat desert turcesc aiurea şi vezi-ţi de treabă.
De fapt, mama ta e un fel de gura lumii pe care n-o astupă nici pământul.
Nu vreau să fiu răutăcios dar am impresia că mama ta e superprotectoare, suferă de mania persecuţiei şi e lipsită de creier şi viziune.
Deschide-i tu ochii.

Cel mai rău scenariu cu putinţă: Pleacă definitiv de lângă ea! Ieşi de sub aripa ei. Mută-te în cu totul alt colţ de ţară. ŢIE îţi va fi mai bine!

| 16.laura.16 a răspuns:

,, Stii mama, daca tii la mine nu poti accepta ca eu sa fiu fericita?
Preferi sa fiu cu unul frumos cu care sa ma droghez, care sa ma bata sau altele decat cu unul care nu arata foarte bine dar ma respecta si ma iubeste?!,,
Ai 19 ani, esti matura vorbeste asa cu ea.
Si mai stii ceva? Sa nu-ti pese. Il iubesti, te iubeste, te respecta? Daca da, ignora totul!

| gabriela a răspuns:

Incearca sa eviti sa vorbesti problema sentimentala cu mama ta. Daca nu vorbesti despre asta eviti si discutiile imposibile, absurde chiar. Este foarte incorecta comportamentul mamei tale, dar este mama. Cu prietenul incearca sa te intalnesti in afara prezentei mamei, dar spune-i sincer ca iesicu el, ca tii la el si ca tie-ti place asa cum e! Sunt, din pacate, multi baieti frumosi care-si nenorocesc viata din cauza ca sunt prea frumosi si au parte de un anturaj care-i distrug viata. Incearca sa o intrebi pe mama, daca nu a auzit si de asa ceva. Eu doresc sa ai rabdare, si sa eviti discutiile...restul le rezolva timpul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pf. am patit-o si eu mama nu a fost de acord si nici tata cu realtia mea chiar daca am fost o fata model sefa de promotie si la fel ca tine toate alea... in schimb ea ce facea se opunea unei relati pentru ca nu ii placea ei fizicu si nu stiu ce. eh pana la urma i-am spus caci daca ma iubeste pe mine atat de mult pe cat zice lar iubi si pe el.

ps. cauta momentul potrivit emotionant cand sa ii arati ca nu este o mama asa cum ai vrea tu chiar daca tu ai fost o fata model happy