| butterfly_6551 a întrebat:

am si eu o asa zisa Problema.De ceva vreme am usturimi, mancarimi in zona genitala, precum si o scurgere abundenta usor galbuie...ma gandeam ca ar putea sa fie o "ciuperca" sau stiu euthinking Mentionez ca am iubit,am avut atingeri, insa nu si contact sexual...
Momentan sunt intr-o perioada in care timpul e f ocupat si nu am timp de doctor(deocamdata)ce ma sfatuiti sa fac sau ce as putea sa folosesc? Apreciez ajutorul vostru!

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca acum nu ai timp sa mergi pana la doctor sa-ti prescrie un tratament relativ simplu, sa vezi cat timp vei avea cand, casatorita fiind, vei umbla pe la toti doctorii pentru ca vei dori copii si nu vei putea face.
Iti trebuie doar o ora, doua, acum, sa mergi la o consultatie si in doua saptamani scapi de problema doar respectand tratamentul prescris si igiena intima, merita pentru atat sa risti sa nu mai poti fi mama?

| IsabelaIssa a răspuns:

Nu exista "nu am timp" cand e vorba de corpul tau si de sanatatea ta. Fa-ti timp neaparat si du-te pentru ca daca stai asa si astepti leacuri babesti se poate inrautati. Nu iti fie rusine sa te duci, se duc foarte multe fete si femei, nu esti singura, iar doctorul te priveste ca pe un pacient. O sa iti prescrie un tratament. Fa-ti timp pentru tine, si ai grija de sanatatea ta!

| Valentinné a răspuns:

Fierbe un litru de apa, iar dupa ce se raceste adauga o lingura de bicarbonat. Ia un canesten de la famacie, e foarte bun. happy
Cu siguranta te va ajuta, dar pentru linistea ta sufleteasca du.te la doctor :*

| SSSOMG a răspuns:

Am avut si eu simptomele astea, am fost la medic si a fost Candida (ciuperca, dupa cum spuneai si tu). Tratamentul medicului a fost Flucovim (antifungic) si ovule intravaginale. Acum, cand imi mai apar simptomele iau o pastila de Flucovim 150mg si imi trece. Nu te pot sfatui sa faci la fel, iti spun doar ca asa imi trece mie. Sanatate multa iti doresc!

| alexyya93 a răspuns:

Buna problema asta am avut-o si eu dar eu am avut contact sexual. Am avut ciuperca nu stiam de existenta ei.Eu zic sa iti faci timp sa te duci la un ginecolog pentru ca aceste probleme nu trebuie ignorate. Si eu am ignorat pana cand a fost ceva mai grav si a trebuit sa ma tratez cateva luni,... Bafta:*

| tazzo a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la doctor se poate sa fie o boala venerica sau o cistita......nu se stie mergi repede...