| anonim_4396 a întrebat:

Am o scurgere alba, nemirositoare, groasa, abundenta asociata cu mancarimi si usturimi. ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o Candidoza sau o infectie cu Trichomonas. In nici un caz nu lua de capul tau ovule ca poti agrava infectia si n-o sa scapi de ea decat cu chinuri groaznice. Du-te repede la ginecolog pentru consultatie si cultura din secretie.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Posibil o infectie, mergi la medic pentru investigatii si tratament.

| tee a răspuns:

Este probabil Candidoza care se trateaza cu ovule vaginale sau crema. Meclon, Ginozol sau altceva; ceri la farmacie "Meclon ovule", daca nu au ceri sa-ti dea altceva tot pentru asa ceva. Faci spalaturi cu ceai de galbenele si bagi cate un ovul seara la culcare. Sa folosesti si un tamponel extern, pentru ca dimineata cand te scoli va curge. In trei - patru zile iti trece, dar sa faci tot tratamentul.
Normal ar trebui sa te duci la ginecolog, dar incearca acest tratament (medicul cam tot asta iti va da), iar daca nu iti trece dupa ce termini tratamentul du-te neaparat la medic. Bafta!

| alexxaz a răspuns:

Oricum nu e un semn bun daca ai mancarimi si te ustura, e bine insa ca nu e urat mirositoare si nu are culoare urata, inchisa. Sfatul meu e sa mergi la un control pentru a ti se prescrie un tratament de 7 zile si astfel nu risti sa se agraveze situatia. Sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate sa fie candida si se face de pe un wc sau transmitere sexuala dar mai ales daca iei antibiotic tu sau partenerul sigur faci.se trateaza cu ovule cu clotrimazole sau tricomicom