| Andreea929292idkdmw2323 a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare.
Am făcut sex pentru prima dată după 4 zile după ce am terminat ciclul.
Nu și-a lăsat sperma în mine.
S-ar putea sa raman însărcinată?(fără prezervativ)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul menstrual incepe deodata/in aceeasi zi cu pornirea sangerarii menstruale, trebuia sa fie precizata in mod obligatoriu data in care a inceput menstruatia. Nimeni nu poate ghici cate zile a tinut menstruatia in acest caz 2-3 sau 5-6 zile si daca se adauga si cele 4 zile, reiese ca actul sexual ar fi putut sa aiba loc in a 7-a zi, sau posibil in a 10-a zi a ciclului, sau chiar mai tarziu, ceea ce poate insemna ca este posibil sa fi fost deja in perioada fertila a ciclului menstrual.
Trebuie sa stii ca pentru a se putea face o analiza care sa fie catusi de cat obiectiva, totul depinde de tipul ciclului menstrual de a fi de tip neregulat sau regulat, dar mai ales depinde de lungimea sa ca numar de zile dintre 2 menstruatii consecutive.
Daca vei citi cu atentie urmatorul raspuns cel mai probabil vei reusi sa intelegi DACA si in ce conditii de poate forma sarcina in aceasta perioada a ciclului menstrual.
Citeste cu atentie urmatorul raspuns in care exista explicatiile si precizarile privind posibilitatea formarii sarcinii in urma unui sex intretinut in perioada si conditiile prezentate in intrebarea ta.

POSIBILITATEA SI/SAU PROBABILITATEA SA SE POATA FORMA SARCINA IN PRIMELE 7-8-9 ZILE ALE CICLULUI MENSTRUAL

-- Daca in mod cert/sigur sperma NU ajunge in vagin, in acel caz formarea sarcinii devine practic cu totul imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
-- Daca sexul este intretinut in timpul zilelor de menstruatie, in acel caz poate sa existe si situatia in care apare posibilitatea de a se forma sarcina, insa o asemenea situatie poate sa apara asa cum am amintit : numai daca sexul s-a terminat cu ejacularea spermei in vagin, in cazuri foarte rare chiar si daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau; in una din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale. Dar aceasta posibilitate poate sa existe numai in cazul in care : ciclul menstrual este ori FOARTE DEREGLAT, sau este un ciclu de tip REGULAT insa este un ciclu FOARTE SCURT.
Reiese ca posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla NUMAI in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de ultima zi a ciclului, astfel ca OVULATIA se produce CEL MAI REPEDE POSIBIL :
-- in cea de a 7-a zi a ciclului menstrual lung de 21 de zile,
-- in cea de a 8-a zi a ciclului menstrual lung de 22 de zile,
-- in cea de a 9-a zi a ciclului menstrual lung de 23 de zile.
Ca atare, rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, doar in acel caz/acea situatie, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa in caz exceptional/extrem de rar chiar de prin a 3-a sau a 4-a zi de menstruatie/a ciclului. Fiindca este stabilit stiintific si medical ca spermatozoizii dupa ce ajung in vagin pot supravietui in jur de 3 zile, uneori chiar 4 zile si in mod exceptional pana la 5 zile, reiese ca uneori sunt capabili sa fecundeze ovulul care va apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului.
Daca in mod absolut sigur nu ajunge sperma in vagin, in acel caz este 100% imposibil sa se poata forma sarcina, indiferent in ce perioada a ciclului este intretinut actul sexual.
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce fel de tip de ciclu ai si cate zile te tine!
Ovulatia se produce la femeile cu ciclul regulat, in mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, dar perioada fertila incepe cu 3-4 zile inainte de ovulatie si tine inca 2-3 catvea zile, dupa ovulatie, cand inca esti fertila.

| Emilian65 a răspuns:

Nu, pentru ca erai in perioada infertila.

| Sofer a răspuns:

Risc mic. Nu ramai.