| Dana3450000 a întrebat:

deci astazi am facut sex neprotejat cu iubitul meu el a zis ca nu a terminat inauntru. Dupa calendar ar fi ziua 14 a menstruatiei. Exista vreo posibilitate sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca iubitul tau sustine ca are experienta sexuala necesara si astfel reuseste sa-si coordoneze, controleze si retina ejacularea dupa dorinta sa, in acel caz este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si in cazul in care actul sexual a avut loc in timpul zilelor PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual.
Sarcina poate sa ia nastere NUMAI/DOAR in cazul in care actul sexual este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual dar si in acest caz NUMAI daca exista cele 2 ''ingrediente'' strict necesare si anume : un OVUL VIABIL si un SPERMATOZOID care poate proveni doar din sperma ejaculata in interiorul vaginului.
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila de a 2-a zi se foloseste doar atunci cand esti convins ca sarcina are o foarte mare posibilitate sa se produca.
in cazul tau fiindca ai fost in a 14-a zi a ciclului menstrual, probabil ca ai fost chiar in PERIODA FERTILA REALA a ciclului, asta in cazul in care ciclurile tale menstruale au avut/au mereu lungimea de peste 27 de zile si maxim 31 de zile.
DACA ciclul tau menstrual este NEREGIULAT in acel caz ar trebui sa faci prima data un test de fertilitate si ovulatie, pentru a stabili daca ESTI sau NU ESTI in perioada fertila.
In astfel de situatii : incerte, nesigure, este indicat sa die folosita pastila de a 2 -a zi chiar si daca exista riscul ca pastila de a 2-a zi sa fie folosita INUTIL si FARA ROST, si ca urmare directa activitatea hormonala sa fie dereglata multe luni de zile.
Fiindca nu am de unde sa stiu cata incredere poti avea in afirmatia/spusele iubitului tau si nici cat de experimentat este el, in asemenea conditii este necesar sa fie folosita aceasta pastila blestemata si nenorocita.
Iti doresc multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A da... dar fix in ziua 14 v-ati gasit sa faceti neprotejat. Si si pe premiza ca doar iubitul tau ar stii daca si-a dat drumul.
Da, sanse sunt.

Dar indiferent ce se intampla... aveti grija data viitoare cand faceti, zau asa. Nu este de joaca cu aceste lucruri.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa ramai gravida.

| Stegman a răspuns:

Da este.