| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi fac un control ginecolog, din cauza va am ceva scurgeri urat mirositoare. Medici buni in Bucuresti, cine imi recomanda? Si preturi? Multumesc!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul tau de familie el i ti recomandă ginecologi, deoarece el îi stie pe cei mai buni, sunt colegi. Ce vârstă ai? de unde esti? Multumesc sarut mina.

| Violleta2022 a răspuns:

Orice medic iti poate face un test citologic (papa nicolau) care iti arata clar boala cu transmitere sexuala, pe care ai luat-o de la partner!
Tratamentul trebuie facut concomitent si de tine si de baiatul cu care ai avut sex, banuind ca el te-a infectat avand relatii sexuale si cu alte fete.
Deci, pana la vindecare, este interzis contactul sexual, pentru a se evita reinfectarea.
Pe viitor, sexul cu prezervativ ramane cel mai sanatos!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca se poate vorbi despre o boala cu transmitere sexuala tinand cont ca am doar scurgeri urat mirositoare, nu mancarimi, nu unturimi si alte simptome. Ciclu regulat. El este la zi cu analizele. Nu are niciun fel de problema.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, nu toate bolile cu transmitere sexuala au mancarimi si usturimi, unele au doar miros urat, altele nu-si fac deloc prezenta pana nu ajung sa te simti rau si sa constati ca ai SIDA sau clamydia de exemplu, altele nu stii ca le ai in corp, precum virusul HPV pana nu ajungi la un control gineoclogic si se constata prezenta lui pe colul uterin, contaminarea cu HPV duce la displazia de col cervical si in cativa ani la cancerul de col uterin.
Mirosul urat al secretiei vaginale este provocat tot de o boala cu transmitere sexuala, determinata de infectiile cu bacterii si virusi (iata cateva exemple de bacterii, unde este prezent mirosul urat, fara mancarimi si usturimi: Gardnerella vaginalis, Trichomonas vaginalis).
Inca o mentiune: bolile cu transmitere sexuala nu modifica ciclul menstrual!
Totusi, te sfatuiesc sa nu te tratezi dupa ureche sau ce auzi prin vecini, mergi la medicul ginecolog!

| corbulalbrosu a răspuns:

Accesand acest link vei putea gasi date concrete privind serviciile si preturile practicate in multe clinici ginecologice http://www.romedic.ro/....../bucuresti Multa sanatate.

| neutrino a răspuns:

Dupa cum si tu stii, cu o trimitere de la medicul de familie, controlul ginecologic este gratuit si nu trebuie sa apelezi la cine stie ce medic de valoare, pentru un banal control.

| Mussette a răspuns:

Dr. Safta Veaceslav, spitalul Filantropia; il gasesti la policlinica...De dansul stiu cum e, colegii sa-i nu stiu happy