| KhaleesiD a întrebat:

Am o problema si nu stiu cum sa o tratez. Am niste scurgeri inghinale, Sunt scurgeri alb-galbui urat mirositoare. Am fost la ginecolog si mi s-a spus ca scurgerile sunt normale dar sunt foarte deranjante si chiar dupa spalare reapare si nu stiu ce sa fac. Daca stiti ceva remedii, ceva acolo care sa ma ajute. Va multumesc. Si as vrea raspunsuri serioase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Verifica daca pastrezi o igiena suficienta: te speli pe organele genitale dimineata, seara si dupa fiecare scaun in zilele obisnuite si la schimbarea fiecarui tampon (deci la intervale de 6 ore in timpul menstrei); porti chiloti de bumbac, maxim 12 ore o pereche, ii speli la 90-95 de grade Celsius (sau ii fierbi) si ii calci inainte de fiecare purtare cu fierul incins; porti pantalonul de pijama doua sau maxim 3 nopti, dupa care urmeaza acelasi tip de spalare si calcare ca mai sus; schimbi tamponul la 4-5, maxim 6 ore, indiferent cat de mult ai sangerat si te spei la fiecare schimbare (sau ori de cate ori ai posibilitatea, asta insemnand macar doua spalari intre cea de dimineata si cea de seara)< te stergi cu atentie cu hartie igienica dupa fiecare urinare si scaun, din fata spre spate, adica dinspre vagin spre anus si niciodata invers. Daca respecti mereu toate aceste masuri cu sfintenie si secretia este in continuare mirositoare, va trebui sa te vada alt ginecolog, fiindca nu e normala. Secretia normala nu este mirositoare in primele 10-12 ore, devine apoi urat mirositoare prin oxidare daca nu te speli si nu schimbi chilotul

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
or fi normale dar nu in exces..schimba medicul ginecolog, incearca sa te speli cu ceai de musetel/galbenele.
nu te juca, cred ca ai o infectie de mai mare frumusetea, consulta medicul de familie si apoi sa iti recomande un medic ginecolog.
O zi frumoasa sa aihappy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti o dulce.

| Laura927 a răspuns:

Nu ai fost la ginecolog!
Scurgerile nu sunt alb-galbui si au miros urat!
Sau daca ai fost cel puțin mergi la altul ca esti infectata!