| Belluuu a întrebat:

Buna seara, cat timp traiesc spermatozoizii in contact cu aer-ul, cu atmosfera (de curiozitate laughing )

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"9. Spermatozoizii mor imediat ce ajung in contact cu aerul?

Acesta este un mit pe care multi oameni il cred valabil, ca urmare genereaza multe sarcini nedorite. Sperma moare doar in momentul in care se usuca. Dar daca penetrarea se produce din nou imediat dupa coitul intrerupt, cand sperma nu s-a uscat, ea poate sa reziste intre 3 si 5 zile in mediul umed al colului uterin." - SURSA :
http://depici.ro/preconceptie/raman-insarcinata-daca-9-mituri-spulberate/

Toate cele bune.

| Alicezzz a răspuns:

De la cateva minute la cateva ore in functie de mediu aciditate, umiditate, temperatura si in interiorul organelor genitale feminine spermatozoizii pot supravietui pana la cateva zile.

| einenebun23 a răspuns:

Spermatozoizii în mediul extern trăiesc undeva la 2-3 ore