| callina a întrebat:

Daca pui mana pe sperma si apoi te speli, mai sunt viabili spermatozoizii. daca dah cat timp traiesc?

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă te speli pe mâini, apa îndepărtează lichidul de pe degete și palmă.
Rata de supraviețuire în afara mediului lor este relativ mică, minute maxim până la o oră.
Pa, pa.

| Damian a răspuns:

Deja ai facut genocid cand te-ai spalat pe mana

| Alex0194 a răspuns:

Eu stiam ca vreo 2 ore sau o ora, dar nu stiu sigur

| Crisstina a răspuns:

Spermatozoizii mor in contact cu apa! mor si in contact cu aerul, dupa cateva minute. Din moment ce te`ai spalat bine pe maini, spermatozoizii nu mai sunt activi.

| WickedBoy a răspuns:

Nup:dSpermatozoizii mor la cateva secunde dupa contactul cu aerul. Odata ce ai pus mana pe sperma spermatozoizii deja au muritstraight face

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Crissstina ce tot aberezi sperma moare la 5 min dupa spalare

| Daiana_1431 a răspuns:

Numai sunt activi.

| Mihaic93 a răspuns:

Nu mor niciodata. Esti insarcinata

| pacalici a răspuns:

Cinci zile de la punerea an mana sau luare an gura

| Cronki a răspuns:

Se tem fetele de sperma mai ceva ca de raie si bacterii! rolling on the floor
Fetelor, nu comparati spermatozoizii cu niste "animalute" microscopice! Un spermatozoid* este o celula compusa din cateva substante chimice(mitocondrii-ce furnizeaza energia necesara deplasarii) si material genetic(cromozomii care poarta amprenta genetica a tatalui);
lichidul seminal* contine: zahar, apa, vitamina C, acid citric, enzime, zinc, aminoacizi, magneziu si calciu.
In mediu "propice" traiesc in jur de 7-8 zile, insa daca sunt separati de mediul lor de viata(lichidul seminal) mor in cateva minute, deci @callina te asigur ca in momentul in care scriu aceste randuri nu mai ai pe mana nici o "codita" de spermatozoid. Poti sa faci ce vrei cu acea manutza!hee hee O seara frumoasa!

| Nycholas a răspuns (pentru Cronki):

Salut, am o intrebare urgenta. Vreau sa ma ajutihappy..Aseara m-am masturbat si am uitat sa ma spal de tot am dat cu umpica apa pe caphappy..doar asa si azi pe zi am avut un contact sexual neprotejat cu o fatahappy.ce crezi st sanse sa ramana gravida?big grin

| Cronki a răspuns (pentru Nycholas):

50% dar nu din cauza masturbarii! In timpul unui contact neprotejat, poti lasa o cantitate mica de sperma inainte de ejacularea propriuzisa (lichid preejaculator).

| freehugs a răspuns:

Fac pui

| Betrayal a răspuns:

Nu stiu...thinking poate mai iti creste un degethappy

| COTZOMIN a răspuns:

Daca te speli cred ca mai raman cativa dar nu stiu sigur; oricum spermatozoizii traiesc maxim 48 de ore.