| calinsimo a întrebat:

Buna seara! Ciclul menstrual a durat in perioada 10-14, iar ieri am facut sex neprotejat. Este indicat sa iau pastila de a doua zi? Sunt in perioada fertila? Sa iau maine dimineata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca NU ai oferit toate datele si informatiile strict necesare pentru a se putea face o analiza corecta si profesionala a ciclului tau menstrual pe baza caruia sa se poata stabili momentul in care/cand este ciclul in PERIOADA FERTILA, te sfatuiresc si iti indic sa citesti cu atentie urmatorul raspuns pentru a trage tu singura raspunsul CORECT in cazul tau.

POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA SA SE POATA FORMA SARCINA IN URMA SEXULUI INTRETINUT IN PRIMELE 7-9 ZILE

-- Daca sperma in mod sigur NU ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
-- Daca actul sexual este intretinut in perioada zilelor de menstruatie sau in zilele imediat urmatoare, in astfel de cazuri poate exista si situatia in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit numai/doar atunci cand sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin, chiar si daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a, 6- a zi de menstruatie sau in una din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale.
-- Dar/insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care :
-- ciclul menstrual este unul de tipul foarte dereglat,
-- ori atunci candciclul menstrual este foarte scurt 21-23 zile. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex care este intretinut in cea de a 4-a, 5-a, 6-a sau a 7-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla doar in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile.
Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce in a 8-a zi a ciclului de 21 de zile, in a 9-a zi a ciclului de 22 de zile, a 10-a zi a ciclului de 23 de zile.
-- Drept urmare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa de prin a 4-a sau a 5-a zi a ciclului menstrual,
-- Fiindca spermatozoizii dupa ce ajung in vagin si cei care ajung in uter, pot supravietui maxim 4 rar 5 zile, rezulta ca pot fecunda ovulul care apare in a 8-a, a 9-a sau a 10-a zi a ciclului foarte scurt de maxim 23 zile.
Daca intotdeauna toate ciclurile tale menstruale au fost mereu mai lungi de 24 de zile, in acel caz este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina in urma sexului intretinut in cea de a 7-a zi a ciclului (cazul tau), chiar si in cazul in care sperma a fost ejaculata IN VAGIN. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!