| irinaaa1998 a întrebat:

Pe 7 luna aceasta am avut contact sexual neprotejat cu iubitul meu.Pe 8 trebuia sa imi vina ciclul si nu mi a venit, mentionez ca am ciclul neregulat.El m a asigurat ca nu si a dat drumul in mine, dupa ce a scos penisul a mai durat circa 2 secunde si si a dat drumul. Dupa el s a dus la baie, s a sters iar dupa aproximativ 30-40 de minute am avut din nou contact neprotejat, nici de data aceasta nu si a dat drumul in mine.Ciclul nu mi a venit ieri dar am simtomele, ma doare mijlocul, mi s au intarit sanii si ma dor ..Am cateva intrebari.

Daca am simtomele nu e probabil sa imi vina?

Daca ultimul ciclu a inceput pe 11 martie si mie trebuia sa imi vina pe 8 aprilie, pe 7 cand am facut o eram in perioada fertila?

Cat costa pastila de a doua zi? Am inteles ca o pot lua in 72 de ore de la contactul sexual neprotejat.

Va multumesc, dau funda + vot.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu erai in ultima zi inainte de menstruatie, aveai risc mare de sarcina, fiindca ai avut contacte sexuale fara protectie si cu risc mare (pentru efecte bune, penetrarea trebuie oprita cam cu doua minute inainte de ejaculare, nu cu doua secunde, fiindca atunci cu siguranta a scapat deja sperma fara sa simta; daca intre contacte doar s-a sters, fara sa se spele bine, atunci la al doilea singur mai avea sperma pe penis).
Totusi, ultima zi inainte de data calculata a menstruatiei are risc foarte mic (aproape zero), chiar daca ai menstrautii relativ neregulate.
Faptul ca ai un fel de simptome premenstruale nu are nici o insemnatate.
7 aprilie era zi cu fertilitate minima.
Nu poti lua pilula de a doua zi la data calculata a menstruatiei, este prea periculos. De asemenea, nu o poti lua fara recomandarea ginecologului.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Ciclul NU poate veni niciodata fiindca reprezinta cu totul altceva. Sangerarea produsa ciclic se numeste MENSTRUATIE. 2. ) Simptomele premenstruale daca isi fac simtita prezenta repezinta un semnal destul de sigur ca urmeaza sa se produca MENSTRUATIA (si nu CICLUL). 3.) In ultimele 8-9 zile ale unui ciclu menstrual REGULAT este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina, chiar daca sperma a ajuns in vagin intentionat sau accidental. Perioada fertila incepe cam din ziua a 10-11-a a ciclului (numarat din prima zi de menstruatie) si tine pana in ziua a 16-17-a. 4. ) Pastila contraceptiva de a 2-a zi se foloseste doar in cazul in care formarea sarcinii este imposibil de evitat faptul fiind constatat de un medic ginecolog, in consecinta pastilele respective se foloseste doar la indicatia medicului si nu dupa cum il taie capul pe fiecare. Pretul pastilei depinde de marca, de farmacie, fiind in jur de 50-60 de lei. In cazul tau aparitia unei sarcini este IMPOSIBILA. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ati facut sex pe 7 aprile si ciclul trebuia sa-ti vina pe 8 aprilie nu este pericol de sarcina.