| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara... dupa cate zile este bine sa fac testul barza? si daca am ramas ce pastile pot lua pentru a scapa de sarcina?

Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

Consulta un medic asa vei stii daca esti sau nu insarcinata, tot el te va sfatuii ce ai de facut.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul e concludent la 21-25 de zile de la conceptie sau cam 7-10 zile de intarziere a menstruatiei.
Nu poti lua pur si simplu niste pastile ca sa scapi de sarcina, ca nu e matreata. E vorba de a omori un copil si de a-l elimina apoi complet din uter (cu placenta cu tot). Pentru asta te duci la medicul ginecolog si impreuna cu el stabiliti care e cea mai buna metoda de intrerupere a sarcinii (asta daca chiar vrei sa-ti omori bebelusul). Exista pastile care intrerup sarcinile incipiente (deci trebuie sa te duci cat mai repede dupa intarzierea menstruatiei), dar ele se administreaza numai sub stricta supraveghere medicala, eventual in cursul unei scurte internari. Daca incerci sa-ti provoci singura avortul, risti sa faci o hemoragie care sa te coste viata sau uterul daca reusesti sa supravietuiesti.

assiris
| assiris a răspuns:

Berzele vin acusi, e primavara doar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Testul de sarcina e cel mai bine sa-l faci dupa ce iti intarzie ciclul, dupa 2-3zile, iar pentru pastile de intrerupere a sarcini iti recomand sa mergi la ginecolog sa discuti cu el si sa iti spuna ce sa faci.Nu lua pastile fara sa consulti medicul pentru ca iti poti provoca foarte mult rau.