| FizZAleX a întrebat:

La cate zile după ce am facut sex fără prezervativ poate sa ii fie rau din cauza ca a ramas însărcinată? Nu sa finalizat înăuntru.
Actul sexual s-a intamplat Sâmbătă seara iar duminica si luni dimineata ă avut vomitaturi.
La cate zile de poate face testul de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O sarcina fixata in uter, isi poate semnala prezenta cel mai repede dupa trecerea a minim 5-6 saptamani de la data la care s-a implantat in endometru. In primele 2-3 saptamani de dupa contactul sexual neprotejat NICIODATA si in NICIO situatie NU apar semne sau simptome de sarcina fiindca asa ceva NU EXISTA de fapt. Unicul ''simptom de sarcina'' il reprezinta de fapt lipsa menstruatiei. Oricare dintre testele de sarcina, chiar si cele promovate si denumite mincinos ''ultrasensibile'' au o acuratete de numai 40-70%, grad/garantie de corectitudine, daca sunt efectuate inainte de atingerea concentratiei minim detectabile. Din acest motiv pentru a avea garantia ca rezultatul obtinut este 100% cel real si corect, testul de sarcina pe baza urinei se efectueaza dupa trecerea a minim 21 de zile de la data intretinerii ultimului sex neprotejat, sau de la data de producere a ovulatiei daca acesta poate fi determinat. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In nici un caz starea de rau nu este de la o sarcina.
Daca este innsarcinata, starile de voma si greata apar abia dupa 3 saptamani, nu dupa 3 zile!
Cel mai probabil a facut o toxinfectie aliementara, manacand ceva vechi sau alterat.

Un test de sarcina corect se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!

| sofisis a răspuns:

Dupa vreo 5-6 saptamani...

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu are cum sa aiba simptome de sarcina asa rapid dupa o zi. Probabil a mancat ceva ce nu i-a facut bine si de aceea a vomitat. Sigur n are legatura cu sarcina mai ales ca nici nu s-a ajuns la o ejaculare in vagin. Testul de sarcina se face la 11-14 zile de la actul sexual neprotejat.

| ShamelessQboy a răspuns:

Stai linistit, nu pare să fie vorba de sarcina nici pe departe după cum ai descris!

| Gaftoneanu_Mircea_1957 a răspuns:

Daca situatia ar fi fost acum o luna sau doua, apareau astfel de simptome. Poti sa o rogi sa faca acum testul de sarcina si fii sigur ca daca e insarcinata nu esti tu vinovatul