| Adelina1994 a întrebat:

fele care au luat Escapelle (pilula de a doua zi ) ati avut vreo problema? ( reactii adverse ) si cel mai important, si-a facut efectul?

12 răspunsuri:
| veveritacafenie a răspuns:

Cunosc o persoana care ia aceste pastile si si-au facut efectulwinking
funda? big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Adelina1994 explică (pentru ab7ra7xa7ss):

E prima data si sper ca si ultima cand o administrez de asta sunt putin stresata, eu reactii adverse inca nu am avut si de asta intrebam daca e posibila o sarcina

| Ea12345 a răspuns:

Trebuie sa o iei in maxim 72 de ore. dar ca sa aiba eficacitatea mai mare, cat mai repede posibil. Stiu pe cineva si a fost utila, cu toate ca nu credea ca ramasese, dar vrusese sa se asigura. Dereglari de menstra sau ceva nu a avut dupa, din ce mi-a zis.

Multa bafta si daca viitoare te sfatuiesc sa previi. Mergi la doctor pentru anticonceptionale sau folositi obligatoriu prezervativ(mai ales daca nu ai o relatie stabila)!

Răspuns utilizator avertizat
| Adelina1994 explică (pentru ab7ra7xa7ss):

Da, am luat-o dupa 13 ore, eu am avut ghinionul sa se rupa prezervativul si a doua zi dimineata am luat pastila am auzit atat de multe plangeri la adresa pastilei ..stari de greata sangerari ameteli ...etc si inca ceva, daca nu ai acea sangerare dupa cateva zile, e motiv de ingrijorare?

| Adelina1994 explică (pentru Ea12345):

Am folosit prezervativ si s-a rupt, eu sunt o persoana grijulie, care se protejeaza, sunt constienta de consecinte dar pur si simplu a fost un accident

| MonsterEnergy a răspuns:

De ce nu intelegeti odata pentru totdeauna ca depinde de organism si de alimentatie?

| AndyLavy a răspuns:

NU iti face griji, isi face efectul cu siguranta insa dupa ce o iei sa nu ai varsaturi ca atunci organismul nu are timp sa o asimileze.
Eu am luat o singura data, cu ceva ani in urma.Am avut ceva scurgeri vaginale la cateva saptamani ( o substanta maronie), iar menstruatia mi-a intarziat vreo 2 saptamani, insa dupa totul a revenit la normal. Astfel de reactii sunt normale.Acum depinde si de organism.
AI mare grija sa nu o folosesti prea des, din ce am citit maxim 1 data pe an.

| Azµre a răspuns:

Depinde de la organism la organism. Nu este o regulă universală că o să funcționeze la toată lumea și o să aibă sau nu reacții adverse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Am o prietena care a luat, s-a simtit bine, nu a avut reactii adverse si si-a facut si efectul.
Depinde de organismul fiecareia dintre noi, fiecare corp e diferit in felul lui.
Te pup!

| KatherineSophia a răspuns:

Am luat pastila si am avut sangerari la vreo 5 zile dupa ( reactii adverse ), ieri mi-a venit mentruatia deci si-a facut efectul. si mie mi s-a rupt prezervativul si na. streessss! Acum m-am hotarat sa iau anticonceptionale si sa folosesc si prezervativ deoarece nu vreau sa mai trec prin asta!
te pup!