| carmynutza1988 a întrebat:

Intrebare pentru cele ce au folosit pilula de a doua zi. Ce reactii adverse ati avut, cat au durat si la ce varsta ati luat-o?

13 răspunsuri:
| candora a răspuns:

Am avut dereglari de menstruatie timp de 3 luni, ginecologul a zis sa nu-mi fac griji, in rest nimic.

| FucktheSystem a răspuns:

Singura reacție adversă au fost dereglări menstruale și asta a fost doar în prima lună după ce am luat-o.

| hotshotb a răspuns:

Asta nu se ia la o anumita varsta laughingse ia a doua zi dupa un contact neprotejat

| carmynutza1988 explică (pentru hotshotb):

Dragul/draga meu/mea, stiam acest lucru. Insa fiecare se intalneste cu aceasta"problema" la o anumita varsta, si poate afecta mai ales pe cele mai tinere, asa ca de aceea am intrebat de varsta! Daca n-ai folosit, abtine-te! mersi

| bursuc001 a răspuns (pentru carmynutza1988):

NU sunt recomandate sub 16 ani - nu există studii clinice despre efectele pe care le au la fetele sub această vârstă!

| XxBlueRosexX a răspuns:

Eu nu am avut nimic si am luat-o dupa cateva ore... aveam 18 ani si am luat-o pentru prima data a 2 oara am luat-o pe la 19 atunci am avut putina greata in rest e totul ok depinde de organism...multa sanatate

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Atunci când ŞTI sigur că partenerul a ejaculat în tine ( chiar dacă s-a „scăpat" doar „puţin" ), DACĂ vrei să fi mai SIGURĂ că EVIŢI o posibilă sarcină, se poate folosi contracepţia de URGENŢĂ : "pilula de a 2-a zi" ( acum depinde ce vârstă ai, etc. )!

Din această categorie fac parte 2 tipuri de tablete : Postinor 2 şi Escapelle - aceste tablete se iau la maxim 72 ore de la contactul sexual neprotejat ( preferabil cât mai URGENT ) - cea mai recomandată ar fi Escapelle, deoarece previne 85 % din cazurile de sarcină!

Contraceptia de urgenta NU este la fel de sigura ca pilulele luate zilnic. Sansele ca ea sa functioneze sunt intre 75% si 85%, in functie de momentul in care este folosita si de modul in care a fost administrata.

Dacă la patru săptămâni nu apare menstruaţia, TREBUIE făcut testul de sarcină.

De asemenea, e IMPORTANT să şti că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni ) - deci, NU se utilizează frecvent când bănuieşti că e posibil să rămână însărcinată!

Pentru a avea o EFICIENŢĂ apropiată de 80-85 % pilula TREBUIE luată în primele 48 ore de la contactul sexual „neprotejat"!

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut că - în special aceste "pilule de a 2-a zi" - PRODUC o "explozie" hormonală care DEREGLEAZĂ starea generală a organismului ( şi astfel împiedică o eventuală fecundare a ovulului, deci o eventuală sarcină )!
Din această cauză, în GENERAL după administrarea acestei "pilule", se produc DEREGLĂRI ale menstruaţiei ( întârzieri, chiar de mai multe luni ).

Pentru alte detalii, vezi linkul :

http://www.gedeon-richter.ro/......202011.pdf

http://www.gedeon-richter.ro/......202012.pdf

| Azµre a răspuns:

Depinde de fiecare organism în parte. În general, amețeli, vârsături, metroragie sau ciclu inainte de timp.
În general sunt bine tolerate de organism și nu prea dau efecte secundare aici depinde de organism, dacă ești sau nu anemică dacă ai lipsă de vitamine și așa mai departe.

Răspuns utilizator avertizat
| Indecenta a răspuns:

Niciun efect neplacut, cel putin la mine. Cred ca aveam vreo 18 ani cand am folosit-o prima oara si tot am stat cu griji pana la menstruatie. Insa e sigura, n-am auzit sa dea gres, atata timp cat se administreaza corespunzator. Doar ca nu trebuie acum profitat, mai ales ca, daca imi amintesc bine, mai mult de doua pe an nu sunt indicate.

| carmynutza1988 explică (pentru Indecenta):

Da stiu...si in legatura cu menstruatia, mai sti daca ti-a fost decalata, dereglata etc? mersi frumos

| Indecenta a răspuns (pentru carmynutza1988):

Sincer, nu-mi amintesc, insa de curand imi povestea cineva ca i-a venit mai devreme din cauza pastilei. Posibil sa fi fost la fel si la mine.