| Sara2 a întrebat:

Buna seara, in aceasta seara am avut un contact sexual cu iubitul meu, si am zis sa ii pun eu prezervativul si la inceput mi-a alunecat degetul si mi-am atins degetul mare de varful penisului, si degetul era plin de lichid preejaculator apoi am continuat sa rulez prezervativul cu mana aceea,, oare am lasat pe exterior spermatozoizi? degetul il aveam umed de la lichid, e mai bine sa iau pilula postinor? deoarece am avut contact cu acel prezrvativ, menstruatia o am destul de neregulata dar dupa calculele mele peste 2-3 zile tebuie sa imi vina menstra, sunt cam inainte de menstra, va multumesc

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti intr-o perioada nefertila, asa ca nu este cazul sa iei Postinor. Oricum, riscul de sarcina era foarte mic, dar tinand cont si de perioada este practic zero. Daca vrei totusi sa fii sigura, du-te in dimineata asta la ginecolog. Nu poti lua Postinor de capul tau, asa ca oricum ai nevoie de consult ginecologic. Dar vei vedea ca si ginecologul iti va spune ca este inutil sa iei Postinor.

| fabiola a răspuns:

Este clar ca nu ai fost in perioada fertila, dar igiena mainilor si cea intima este foarte importanta, asa ca pe viitor mare grija!

| lays a răspuns:

Pai depinde de cat timp erai "murdara" pe maini, daca au trecut peste 20 de minute nu cred ca e o problema... dar in perioada asta esti cam fertila...nu mai faceti imprudente de astea. offsadnu stiu ce sa-ti zicsadai grija:*

| Dan a răspuns:

Consulta un ginecolog si mai invata cum se foloseste un prezervativ. Noroc!

| mihaela_7412 a răspuns:

Posibil dar mai bine ia pastile doar 60 lei nu mai mult

| delix a răspuns:

Sperma in contact cu aerul, e cam decedatathinking

| Neverever a răspuns:

Sperma supravietuieste in afara organismului timp de 2 ore in care nu este "decedata", ci este foarte activa. Supravietuieste pe mai toate suprafetele, insa christina are dreptate prezervativul nu este loc sigur pentru ea:p deci vulpix, nu prea ai dc sa te ingrijorezi:*

| christina_7410 a răspuns:

In lichidul pre sunt foarte putini spermatozoizi, sansele ca ei sa te lase is mici foarte mici. plus de asta pe prezervativ se afla si spermicid tongue deci eu cred ca is cam morti. sper ca te-am mai linistit putin.

| superwoman a răspuns:

Nu lua postinor pentru orice. si data viitoare lasa. l pe iubitul tau sa isi puna prezervativul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la ginecolog.