| Evelinandreeea a întrebat:

Am o mică problema și sper sa ma ajutați in a ma lămuri. Aseară am avut primul contact sexual neprotejat cu iubitul meu, deoarece pana acum am folosit mereu prezervativ. Deci, menstruația mea a început pe 9 sau pe 10 mai, nu animații sigur, dar ce știu sigur este ca s-a terminat pe 13, fie a a început pe 9 sau pe 10. A introdus penisul in vagin doar de doua ori și apoi a scos-o. Când a scos-o, am observat un lichid incolor vârful penisului. E posibil sa fie lichidul acela preejaculator. Introducerea penisului nu a durat mai mult de 30 de secunde, căci după am pus prezervativ și am continuat. Oare pot rămâne gravida? După calculele mele, ar fi trebuit sa am ovulatia undeva pe 28-29. iar pana la următoarea menstruație mai am 5 zile! Oare sunt fertila sau nu? Sincer, sunt foarte neliniștită.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti reamintesc ca orice calcule privind atat ziua de ovulatie si pe baza acesteia si determinarea zilelor PERIOADEI FERTILE se poate face doar stiind PRECIS/EXACT care a fost PRIMA ZI a ciclului menstrual care este si PRIMA ZI a MENSTRUATIEI. Data terminarii menstruatiei NU ARE absolut nicio importanta/valoare fiindca NU reprezinta absolut nimic important in cadrul ciclului menstrual. Dar cea mai importanta zi a carei determinare precisa este de maxima importanta este data calculata si/sau preconizata de incepere a urmatoarei menstruatii. Pe baza observatiilor tale de pana in prezent si a modului in care au decurs pana in prezent ciclurile menstruale anterioare esti convinsa ca urmatoarea menstruatie va incepe peste 5 zile adica in data de 10/11 Iunie. In cazul in care aceasta data se va confirma, va rezulta ca ciclul tau menstrual actual va avea lungimea de circa 31-32 de zile. In aceasta situatie OVULATIA care se produce/are loc INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile (perioada FIXA) inainte de data viitoarei menstruatii, reiese ca OVULUL a fost eliberat din foliculul ovarian in data de (26)27 Mai Stiind aceasta data rezulta ca PERIOADA FERTILA aactualului ciclu menstrual s-a suprapus peste perioada zilelor de 23, 24. 25 + (26)27 + 28 Mai, adica singurele 5-6 zile in care se putea forma o sarcina in cazul in care ar fi ajuns sperma in vagin. In toate celelalte zile ale acestui ciclu menstrual NU se poate forma o sarcina chiar daca SPERMA veritabila este ejaculata din greseala sau intentionat in vagin. Lichidul PREEJECULATOR este un lichid 100% steril care NU are in continutul sau spermatozoizi asa cum afirma toti cei carora le lipseste informatia corecta si nu au cunostintele necesare fiind complet "paraleli" cu aceste lucruri care....se invata. Fiindca asa zisul sex de aseara (adica in data de 4 Iunie) a avut loc dupa trecerea a 7-8 zile fata de momentul ovulatiei, adica dupa trecerea a multe zile de dupa "moartea" si disparitia ovulului din uterul tau (ovulul este viabil si "traieste" maxim 24 de ore) se poate afirma cu maxima convingere/siguranta ca formarea unei sarcini este absolut IMPOSIBILA in acest moment char si in cazul in care sperma a ajuns in vaginul tau. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nefiind in perioada fertila, nu ai cum sa ramai gravida!

| Evelinandreeea explică (pentru Violleta2022):

Îți mulțumesc frumos. sper sa nu am probleme, pentru ca nu sunt pregătită pentru un copil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Evelinandreeea):

Incercati totusi sa puneti prezervativul inainte sa incepeti partida de sex, ca sa fii protejata complet.

| corbulalbrosu a răspuns:

Eu nu am posibilitatea sa o fac, dat tu ii poti transmite numitei Jasmina00 ca debiteaza doar imbecilitati si cretinisme insusite, caracteristice si valabile in cazul tuturor ageamiilor cu privire la momentul, modul precum si a "ingredientelor" strict necesare in vederea posibilitatii de a se produce fenomenul de procreere. Sper sa o faci si multumesc anticipat. big grin

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.