| NumePublicExistent a întrebat:

Bună seara!

Mă adresez în special fetelor, femeilor care au folosit "pastila de a doua zi".Cât de eficientă a fost pentru voi și după cât timp ați administrat-o?

15 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila de a 2-a zi in mod normal nu se administreaza decat la recomandarea unui medic ginecolog care constata ca formarea unei sarcini este iminenta si doar astfel se poate evita formarea ei. Este o "bomba" hormonala cu repercursiuni uneori foarte grave si de lunga durata (6-9 luni) uneori chiar si peste 12 luni. In cazul in care totusi administrarea ei se impune eficienta este de peste 85% in primele 24 de ore si scade constant pana la 58% in a 3-a zi (dupa trecerea a 60 de ore).

| NumePublicExistent explică (pentru corbulalbrosu):

Ce spui tu este puțin aberant.În primul rând, nu ai șanse să te programezi rapid la un ginecolog bun în 24-72 ore. Apoi,pastilele de gen în general nu au efecte atât de grave,adică în cazul cel mai rău,vărsături, stare de rău, dureri de stomac, oboseală. Dacă ar avea repercursiuni atât de serioase cum spui tu, nu s-ar vinde la orice farmacie fără prescripție medicală.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru NumePublicExistent):

Pentru a nu te mai pronunta inainte de a te informa te sfatuiesc sa urmaresti comentariile unui medic ginecolog renumit din Bucuresti. http://www.womantv.ro/......evar.html. Nu cred ca dupa vizionarea inregistrarii, vei mai considera ca am dat un raspuns gresit sau aberant

| corbulalbrosu a răspuns (pentru NumePublicExistent):

Pastilele de a 2-a zi precum si alte medicamente pe baza de hormoni se pot cumpara din farmacii fiindca traim intro tara atipica, anormala. In nicio tara civilizata nu se elibereaza nici macar o banala aspirina fara reteta medicala. Acesta este adevaratul motiv si nu faptul ca pastila este inovensiva si fara urmari asupra sanatatii cum se pare ca iti imaginezi. Farmacistii care vand aceste pastile copiilor ar trebui trasi la raspundere.

| sofisis a răspuns:

E eficienta daca o iei cat mai repede. Cu cat astepti mai mult cu atat isi pierde din capacitati.
E bine sa eviti sa o iei dar daca e ceva...o poti lua. Eu am optat pentru Escapelle. Eu personal nu am avut absolut nici o problema de la ea.

| raluk27 a răspuns:

Am luat o singura data in viata mea, dupa 2 ore de la contact. Bine, si daca ramaneam însărcinată nu era vreo problema, dar parca nu voiam chiar atunci. Am luat Escapelle si am fost ok, fără greturi, varsaturi, amețeli. Nici cu menstruatia nu am avut probleme. Totul a fost normal, ca si pana atunci.

| 4psiho a răspuns:

Se cheamă pastila de a doua zi pentru că se ia în cazuri disperate (s-a rupt prezervativul și erai la ovulație).
De eficientă, este eficientă, e echivalentul unui "mic avort" se poate spune, practic ea împiedică lipirea embrionului de uter (sper să nu greșesc).
Eu când am cumpărat-o am fost întrebat dacă s-a mai luat așa ceva în ultimile 6 luni.

| NumePublicExistent explică (pentru 4psiho):

Sunt diferite păreri.Mulți farmaciști susțin că dacă este nevoie, se ia doar de 2 ori pe an, deoarece utilizarea multiplă poate scădea eficiența pastilelor(argument care mie îmi sună credibil), însă am văzut pe un prospect mențiunea că se poate lua ori de câte ori este nevoie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 4psiho):

Ba da gresesti profund. Nu te-am atentionat pana acum. Hormonii din pastila au cu totul alt rol nicidecum "lipirea embrionului de uter". rolling on the floor rolling on the floor

| corbulalbrosu a răspuns (pentru NumePublicExistent):

Inainte de a mai debita si alte ineptii ar fi indicat sa urmaresti cu atentie raspunsurile din interviul cu o d-na ginecolog renumit, nu de alta dar chiar daca esti baiat nu ai dreptul sa dai raspunsuri intr-un domeniu pe care nu-l stapanesti, in careesti un profan, domeniu cu care esti paralel. http://www.womantv.ro/......devar.html

| 4psiho a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu am spus că împiedică lipirea...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 4psiho):

Mai tu nu ai nici cele mai elementare notiuni despre procreere. Embrionul isi face aparitia de abia in saptamana a 6-7-a de sarcina deci ai mai debitat o prostie. OVULUL FECUNDAT, prin NIDATIE si nu "lipire" rolling on the floor, se ingroapa/inradacineaza in ENDOMETRU dar cu mult timp dupa, cam 8-12 zile deci mult dupa terminarea perioadei fertile. Am speranta ca poate citind aceste cateva notiuni simple vei pricepe cate ceva. De asemenea, sper sa fi urmarit si tu interviul propus spre vizionare pentru a intelege ca pastila de a 2-azi nu este o bomboana precum mentosanul.

| NumePublicExistent explică (pentru corbulalbrosu):

Acum ca te-ai amuzat copios de cineva care doar încerca să ajute, te simți mai bine? Ți-ai luat o piatra de pe inimă? Mulțumesc pentru răspunsuri și pentru video, au fost de folos!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru NumePublicExistent):

Ti-ai pus macar o clipa intrebare daca il ajuti in mod real pe cel caruia ii oferi informatii si sfaturi eronate sau chiar gresite? Eu am considerat ca este indicat ca niciodata sa nu te pronunti si sa renunti chiar din clipa in care nu esti 100% convins ca informatia este cea corecta, certa, adevarata. Sunt convins ca daca ai putina educatie, logica si ratiune si ai urmarit cu atentie acel interviu cu un medic ginecolog renumit, imi vei da si mie dreptate chiar daca in OCHIUL TAU, cat si pentru altii sunt incomod sau antipatic si dau raspunsuri "aberante".

| Loredana12031995 a răspuns:

Buna! din cate stiu eu se ia in primele 72 de ore de la contactul sexual neprotejat si o poti gasi la farmacie. multa bafta!