| NH4OH a întrebat:

Bună seara!
Mă confrunt cu o situație ciudată și nu știu cum să o interpretez, ce să fac. Am chisturi ovariene, de aceea iau anticonceptionale ( de un an ) care evident au și acel efect contraceptiv. Acum aproximativ 3 săptămâni am avut un contact sexual neprotejat și totul a decurs ok. Dupa aceea am avut acea pauză a AC-lor, menstruația. A fost ok și aceea. Am început o nouă tabletă de pastile, am uitat să o iau într-o seară, în a 4-a zi după ciclu. Mi-am adus aminte abia următoarea seară, aveam un deja vu, am calculat și nu o luasem. Am zis : Mi s-a mai întâmplat, nu va fi nimic rău.
De două zile am crampe exact ca la menstruație, dar nu la fel de intense și scurgeri de culoare maro închis. Am apelat la sfatul mamei, mi-a spus că e din cauza pastilei pe care am ratat-o în seara respectiva. Am zis să caut pe internet, să apelez și la sfaturile voastre înainte să o întreb pe ea : E posibil să fie semn de sarcină?
Am citit destul și pentru mine sunt valabile două variante : din cauza pastilei sau sarcina ( care din punctul meu de vedere nu prea își are locația, fiindca sunt pe acest tratament ).
Poate reușiți să mă lămuriți voi. Mi s-a mai întâmplat să uit o pastilă, dar niciodată nu am avut astfel de scurgeri ( cu toate că medicul ginecolog mi-a spus clar, sa nu uit niciuna fiindcă voi avea sângerări ).
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intr-o astfel de situatie, in care se uita administrarea unei pastile si trec mai mult de 12 ore, insa urmatoarea pastila de pe blister se administreaza in decurs de 24 de ore, in urmatoarele 7 zile se foloseste o metoda de protectie suplimentara care sa nu permita patrunderea spermei in vagin, daca se intretin contacte sexuale. Se impune aceasta masura de precautie din cauza ca se presupune ca in mod cu totul exceptional s-ar putea produce o ovulatie (probabilitate extrem de mica, insa nu si imposibila) de pe urma careia s-ar putea naste/forma o sarcina. In cazul in care ai procedat in modul descris existenta unei sarcini devine IMPOSIBILA. Un raspuns corect iti poate da doar medicul tau ginecolog fiindca el detine profilul tau hormonal si pe baza lui poate sa-si dea seama care poate fi adevaratul motiv privind respectiva scurgere, cat si a simptomele aparute/prezente. Multa sanatate!