| AAlinaaa a întrebat:

Pot avea scurgeri vaginale din cauza pastilei de a doua zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că te referi la sângerări...
DA, pot să apară sângerări ca reacţie ADVERSĂ la "pilulă"!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare...

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Este posibil, dar asta nu inseamna ca esti si rezolvata.

| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.

Care sunt riscurile?

Contraceptia de urgenta nu este la fel de sigura ca pilulele luate zilnic. Sansele ca ea sa functioneze sunt intre 75% si 95%, in functie de momentul in care este folosita si de modul in care a fost administrata. Daca la patru saptamani nu apare menstruatia, trebuie facut testul de sarcina. Pilula de a doua zi, ca si cele zilnice, nu protejeaza impotriva bolilor cu transmitere sexuala.

Efectele secundare ale contraceptiei de urgenta nu sunt atat de grave, cel putin in comparatie cu cele ale avortului. Pentru ca se administreaza doze mari de estrogen este foarte posibil sa apara greata, varsaturi, dureri de cap, dureri abdominale, sangerari vaginale, dereglari ale ciclului menstrual. Este necesar sa se combata greata si varsaturile, cu ajutorul medicamentelor antiemetice, pentru a nu fi eliminata pilula.

Mai multe imformatii la : http://sanatate.flu.ro/articol/Pilula_de_a_doua_zi.html

Toate cele bune.