| anonim_4396 a întrebat:

Ca sa merg la un ginecolog imi trebuie trimitere de la medicul de familie si o sa fie gratis sau platesc? Help!

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca mergi cu trimitere de la medicul de familie, la un cabinet care are contract cu casa de asigurari (trebuie sa verifici asta in prealabil), consultatia va fi gratuita. Este posibil sa fie nevoie de unele teste sau analize carepot fi partial sau complet platite (ecografie test Papanicolaou, test de secretie). Eu, de exemplu, merg in policlinica de stat, cu trimitere de la medicul de familie, anual si mi se face o consultatie, un test Papanicolaou si un test de secretie, pentru toate acestea trebuind sa platesc doar 20 de lei.
Daca mergi la un cabinet privat, fara trimitere de la medicul de familie, sau la un cabinet privat care nu are contract cu casa de asigurari, va trebui sa platesti integral toate serviciile medicale.

| Alice90 a răspuns (pentru Brigaela):

Mulțumeac Brigaela!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza biletului de trimitere (scrisorii medicale) primit de la medicul de familie beneficiezi de consultatie ginecologica gratuita doar in cadrul sectiei de ginecologie dintr-un spital de stat (orasenesc, municipal, judetean) insa de regula in urma unei programari pentru o anumita data. Medicii ginecologi din clinicile/cabinetele particulare in marea lor majoritate lucreaza doar contra cost pe baza de tarife care pot fi foarte diferite. Probabilitatea de a gasi un cabinet ginecologic care sa aiba contract cu asigurarile de sanatate este destul de mica. Multa sanatate!

| Alice90 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc oricum!

| Emilian65 a răspuns:

Da, iti trebuie trimitere de la medicul de familie ca sa nu platesti consultul.

| IisusChristos a răspuns:

Daca vrei sa mergi tu pur simplu, cred ca trebuie sa platesti, dar daca te trimite doctorul o sa fie gratis pe trimiterea aceea

| Rebelgirl99 a răspuns:

Pe baza biletului

| OanaCris09 a răspuns:

Din câte știu eu, cu bilet de la medic, consultația e gratuită.