| Anemari456 a întrebat:

Bună seara, pe data de 18 septembrie am întreținut contact sexual protejat, pe data de 2 octombrie a venit menstruația timp de 6 zile, menționez ca am ciclu neregulat, pe data de 12 octombrie, mi-am făcut beta hcg carea ieșit mai mic de 1, 20, am făcut beta hcg de la 25de zile de la contactul sexual protejat, ce șanse sunt să fiu gravidă?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU exista nici cea mai mica posibilitate ca in acest caz sa existe o sarcina formata si instalata in uterul tau.
Rezultatele obtinute in urma analizarii sangelui in laborator sunt consemnate intr-un tabel pe baza carora se stabileste varsta sarcinii atunci cand exista hormon de sarcina in sange.
Valorile de referinţă :
In absenţa sarcinii valoarea fondului general existent in organism:
-- Bărbaţi: < (sub) valoarea de 2.6 mUI/mL.
-- Femei: – premenopauză < (sub) valoarea de5.3 mUI/mL;
– postmenopauză < (sub) valoarea de 8.3 mUI/mL.
Cand exista sarcina : valorile se interpretează în funcţie de vârsta (săptămâni împlinite de sarcină de la data ultimei menstruaţii)
Săptămâna de sarcină; Valori mediane hCG (mUI/mL); Interval de referinţă HCG (mUI/mL)
saptamana a 3 -a 17, 5 5.8 - 71.2
saptamana a 4 -a 141 9.5 - 750
saptamana a 5 -a 1398 217 - 7138
saptamana a 6 -a 3339 158 - 31.795
saptamana a 7-a 39.759 3697-163.563
si tot asa cantitatea de hormon hCG in sange, este in crestere de la o saptamana la alta.
Fragmentul prezentat este extras din articolul :
https://www.synevo.ro/shop/hcg-total-hcgbeta/
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu sunt.

| Catalin77945 a răspuns:

Daca iti vine ciclul dupa sex, n-ai cum sa ramai efectiv