| anonymous2666 a întrebat:

Salut! Prietenei mele i-a venit ciclul in data de 2 Septembrie, având de obicei ciclu regulat de 28 zile +/- 2 zile. Pe 15 Septembrie am avut contact sexual protejat si am verificat si prezervativul, era in regula. Pe 21 Septembrie a avut o sângerare normala de o zi (adică nu pete sau culoare roz/maronie) care nu stiu ce ar fi putut fi. Acum suntem in 5 Octombrie si încă nu i-a venit menstruația. Ieri, pe 4 a făcut test de sarcina care a ieșit negativ. Credeți ca poate fi vorba de sarcina? Țin sa menționez ca intre 22-26 Septembrie am fost la munte unde probabil am mai stat in frig si sper sa fie doar o raceala si de aceea sa intarzie.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de o dereglare hormonala sau un ciclu de tip neregulat.
Avand sex protejat cu prezrevativ intotdeauna, nu vad posibilitatea unei sarcini.
In ce priveste raceala, aceea nu provoaca niciodata intarzieri menstruale, fiindca ciclul menstrual este inflentat hormonal, nu viral si nici bacterial.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual din 15 septembrie a fost protejat, nu poti sa fii gravida. Intarzierea este de la frigul de la munte.

| Mariaa005 a răspuns:

Până la efectuarea următorului test, o metodă foarte buna, e sa consume vitamina C (recomand o cantitate mai mare), ajuta la reglarea ciclului menstrual si asa daca nu e însărcinată, menstruația îi vine in 1, 2, sau 3 zile.(Metoda asta e testată de mine si o folosesc in continuare).

Avand in vedere ca s-a oprit după o zi, sunt șanse să fie însărcinată, deșii rar vine menstruația peste sarcina, sunt cazuri si cum a fost vorba doar de atat e posibila si varianta asta.

App, țin sa menționez, stresul poate face menstruația sa intarzie, e un factor si asta, e bine să-l luați in calcul.

| clarraxdxs a răspuns:

Avand in vedere ca actul a fost protejat si cu verificare, posibilitatea unei sarcini este aproape 0. Plus ca testul de sarcina a iesit negativ. Este o dereglare hormonala. Pentru mai multa siguranta sa repete testul dupa 4 zile.