| patricia159 a întrebat:

Buna seara, Sa ma prezint ma numesc Patricia am 18 si 5 luni si am apelat la aceasta categorie dintr-o oare care teama care ma framanta si as vrea sa ma lamuresc.
Bun sa incep cu inceputul am un prieten cu 2 ani mai mare decat mine si intr-o zi ne-am lasat purtati de val recent si am incercat sa facem eu fiind virgina...am incercat toate bune si frumoase durere da ne-am oprit nu am continuat nici nu l-am lasat sa o introduca fara sange cred ca inca is virgina pentru ca nu a apucat in fine nu asta e problema ci oare sa fi avut "lichidu" preejaculator pe "penis" la tentativa de introducere si urmatoarea e problema a doua zi ma simteam balonata si toti imi ziceau ca m-am "ingrasat" a 3 zi ma durea capu si spatele, sperma nu a lasat pentru ca s-a vazut nu era nici excitat si-a facut el singur dupa l... da mi-e frica sa zic asa se poate sa fiu mi-e foame incontinuu inainte nu imi era chiar nu inteleg unele simptome sau e posibil sa imi fi indus eu starea aceasta pornind de la faptul ca m-am tot gandit la chestia aia! Astept raspunsuri serioase chiar nu stiu ce sa fac ar trebui sa fac test sa merg la medic ceva? Iinca odata sunt majora si inca virgina cred himenul nu s-a rupt abia i-am permis in fine astept parerile voastre ca de cateva zile ma tot stresez aici si nu stiu de ce!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a ramane gravida tu trebuia obligatoriu sa fii in perioada fertila sau in zilele premergatoare ovulatiei. In acel lichid preejeculator Nu EXISTA spermatozoizi decat in cazuri cu totul aparte si anume : daca a avut loc o ejaculare cu putin timp inaintea incercarii de dezvirginare; daca dupa acea ejaculare nu a urinat si astfel eventualele resturi de sperma ramase pe/in uretra sa fie antrenate de acel lichid in exteriorul penisului; daca o anumita cantitate din acel lichid contaminat a reusit sa intre sau nu in vagin. Starile descrise de tine sunt pure inchipuiri urmarea unei stari paranoice, deoarece primele semne reale de graviditate apar cel mai devreme dupa 5-6 saptamani de la fecundarea ovulului. Deoarece afirmi ca el ulterior s-a masturbat pentru a ejacula, rezulta ca in mod clar nu se putea forma si instala o sarcina si aceasta sa se si vada deoarece embrionul uman apare dupa 5-6 saptamani si are marimea unei seminte de mar si o greutate de sub 1 gram (este scris corect) Pentru linistea ta, daca au trecut minim 10 zile de la tentativa de dezvirginare ti-ai putea face un test de sarcina pe baza unei analize de sange facut la un laborator de analize medicale (costa in jur de 40 lei) sau un test banda/barza pe baza de urina in cazul in careau trecut minim21 de zile de la acea data.Probabilitatea unei sarcini este infima. Multa sanatate.

| patricia159 explică (pentru corbulalbrosu):

Doar la concluzia aceasta am ajuns si eu ca sunt niste stari induse de propria-mi minte datorita faptului ca m-am gandit prea mult la acest fapt a ejaculat din spusele lui dim si de atunci a fost la toaleta de mai multe ori, sperma am vazut-o cu ochii mei cand i-a iesit dar afara nici nu era introdus in minte datorita temeri si asa zise dureri nu i-am permis sa patrunda cu el si m-a inteles dar ma gandeam la ce ii mai rau si inca imi fuge gandu se poate sa fie si ca trebuie sa imi vina ciclu? sau eu stiu ca am devenit influentata de starile alea si chiar mi le-am facut singura adica mananc mai mult gen pentru doi care inainte nu faceam asta, ma durea burta aveam costipatie chiar cum zice capul, spatele si incepeam sa ma ingrijorez testul nu se poate face cum zicea mai sus la 1 saptamana dupa act si nu la medic acasa cu banda/barza cum ziceai tu? Va Multumesc!

29 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca nu stii cand esti in perioada fertila deoarece zici ca menstruatia trebuia sa inceapa saptamana viitoare sau cealalta :
patricia159 explică (pentru InquireWithin):
""Eram in perioada fertila deoarece ciclul trebuie sa imi vina saptamana viitoare sau cealalta."". In acest caz nu mai erai in perioada fertila deci probabilitatea unei sarcini devine incomparabil mai mica. Daca ai fi fost mai explicita si ai fi dat date concrete cand ai avut ultima menstruatie, in ce data s-a produs tentativa de dezvirginare si la ce data urma sa ai urmatoarea menstruatie, ai primi raspunsuri corecte/concrete si nu niste pareri sau aprecieri destul de vagi.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a-ti da seama cam ce se intampla in uterul tau in primele saptamani de sarcina citeste urmatorul material : http://www.copilul.ro/......11386.html Iti vei da seama ca in primele 3-4 saptamani este vorba doar de miste celule microscopice care se divid continuu si un inceput de fat va apare prin saptamana a 6-7 si are dimensiunea unui sambure de mar. Deci in nici un caz nu iti putea creste burtica vizibil sau sa incepi sa ai pofte si alte semne de graviditate deoarece la o sarcina de 1 saptamana sunt 100% excluse.

| SkyPilot a răspuns:

Buna,
Simptomele de sarcina apar abia dupa 5 saptamani. Ce ai tu este altceva.
Acel lichid preejaculator poate fi contaminat cu spermatozoizi si ai putea ramane din el daca intra in contact cu mucoasa vaginala. Lucrul cel mai important aici este insa perioada ta fertila (incepand cu 19 si terminand cu 12 zile inainte de prima zi a ciclului urmator). Daca nu erai in perioada fertila, sansele de graviditate sunt sub 1% (am luat in calcul ca "materialul genetic" nu era de cea ma buna calitate si ca nu l-a depus in interior). In perioada fertila sansele de graviditate sunt mai mari, poate pe la 10%, dar depind de mai multi factori (cel mai important fiind daca el a ejaculat cu mai putin de 48 de ore inainte).
Daca ai o menstruatie normala, nu ai ramas. Daca intarzie mai mult de o saptamana sau daca arata ciudat, fa un test de sarcina la o saptamana dupa prima zi. Daca iese negativ, repeta-l dupa alte 3 zile.

| patricia159 explică (pentru SkyPilot):

Eram in perioada fertila deoarece ciclul trebuie sa imi vina saptamana viitoare sau cealalta, dar nu a ejaculat nimic datorita faptului ca eu nu am putut sa continui fiind prima data m-am speriat de durere a avut tentativa de a introduce p...dar s-a oprit din cauza mea si a dureri, a ejaculat si inainte cu 48 de ore chiar din cate imi spunea inainte sa ne intalnim de dim sau ceva in genu...

| SkyPilot a răspuns (pentru patricia159):

Deocamdata stai linistita si asteapta menstruatia. Riscul de graviditate este totusi foarte mic.

| patricia159 explică (pentru SkyPilot):

Pai asta e ca trebuie sa imi vina saptamana aceasta care vine din 6 sau chiar cealalta nu stiu sigura daca intarzie si atunci inseamna ca sunt, nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru patricia159):

Eu te-am intrebat cu totul altceva, daca dai acele date iti pot raspunde concret, daca nu le dai ar trebui sa ghicesc si nu ma pricep.

| patricia159 explică (pentru corbulalbrosu):

DA corublalbrosu chiar nu stiu unde imi sta capu deci luna trecuta mi-a venit ciclu in data de 6 pana in 13 iar tentativa s-a produs in data de 26 in aceiasi luna!

| SkyPilot a răspuns (pentru patricia159):

Nici daca intarzie nu inseamna ca esti. Care a fost prima zi a menstruatiei trecute si ce lungime medie are CMul tau? Si cand, exact, ati facut-o?

| patricia159 explică (pentru SkyPilot):

Am zis mai sus in 6-13 aproximativ 5 zile dar variaza.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru patricia159):

Daca ciclul tau menstrual variaza ca numar de zile atat de mult de la o luna la alta atunci chiar ca determinarea zilei de ovulatie si a perioadei fertile este nesigura/incerta. Totusi datele indica faptul ca sexul a avut loc dupa pesupusa zi a ovulatiei cu circa 4-5 zile data la care in mod normal trebuia ca sa nu mai existe ovulul si mai ales acesta sa fie si viabil.Deci probabilitatea de a se produce fecundarea este extrem de mica si luand in considerare si celelalte elemente se poate trage concluzia ca instalarea unei sarcini practic este imposibila.

| SkyPilot a răspuns (pentru patricia159):

Ma interesa nu durata menstruatiei ci toata lunginea ciclului. Daca l-ai avea de 28 de zile, ai fost dupa perioada fertila (care ar fi fost intre 15-16 si 21-22). Abia la un CM de 32 de zile ai fi picat in ultima zi fertila.

| patricia159 explică (pentru SkyPilot):

28 de zile, ar avea vreun rost sa fac test de sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru patricia159):

Este mult prea devreme.Cel mai devreme se va putea face testarea incepand cu data de 5-6 iulie si doar prin analiza de sange.

| SkyPilot a răspuns (pentru patricia159):

Deocamdata nu. Vezi primul meu raspuns. Chiar daca nu ati finalizat actul, la virgine primele dati apar frecvent dereglari homonale, deci si intarzieri. Nu te stresa, probabilitatea e peste 99% ca nu esti si chiar daca ai fi iti trebuie un cap limpede.

| patricia159 explică (pentru SkyPilot):

Da ok sa zicem ca ar fi avut pe penis...si in tentativa lui de a ma dezvirgina neajungand la himen ca nu i-am permis decat putin si a si scos-o ar fi posibil sa raman doar din "lichidul preejaculator"?

| SkyPilot a răspuns (pentru patricia159):

Posibil este, dar e foarte putin probabil. Ar fi trebuit ca un pic de lichid sa treaca prin deschizatura himenului. Himenul nu e o bariera, dar mai reduce si el din risc. Calitatea lichidului, din punct de vedere al fertilitatii este foarte slaba. Daca baiatul a avut o igiena buna (spalat foarte bine inainte si urinat) riscul scade si mai mult. Tu nu erai in perioada fertila (calculata) deci numai de aici riscul se reduce cu 95%. Si mai tine cont ca daca o faceati perfect, cu finalizare in interior si in ziua ovulatiei, riscul de graviditate era de sub 25%.
Deci: stai linistita, chiar daca ai o intarziere. La virgine, intarzierea e mai probabila.

| patricia159 explică (pentru SkyPilot):

Ok iti multumesc dar ar mai avea rost sa ma ingrijorez sa fac test sau ceva?

| SkyPilot a răspuns (pentru patricia159):

Nu e cazul sa te ingrijorezi. Daca nu ai menstruatia pana pe 11, fa atunci un test, de preferat cel de laborator.

| patricia159 explică (pentru SkyPilot):

Ok,am incercat sa vorbesc si cu mama si mi-a zis ca se intampla asa ca trebuie sa imi vina ciclu in fine va multumesc tutor si da REDHEADONTHERUN nu toti ne-am nascut invatati, mai invatam si din greseli daca stii ce zic, dar scuza-ma ca nu suntem toti perfecti cum sa imi cunosc bine corpul daca pana la aceasta varsta sunt virgina fara contact sexual si alte cele o tentativa doar si uite si aia unde era sa ma duca in fine!

| Xpressurself a răspuns:

Cred ca nici tu nu intelegi ce ai scris. calmeaza-te. nu o sa ramai insarcinata ca ti-a spus cineva ca te-ai ingrasat, dupa doua zile te crezi in luna a doua? happy
ai intrat in panica. calmeaza-te si de acum intelege ca la inceput este bine sa folosesti prezervativul. sa nu iei medicamente. nu vei avea nevoie.

| patricia159 explică (pentru Xpressurself):

Da aluzia asta nu chiar dupa 2 zile ci dupa cateva ore de la tentativa, in fine m-am lasat influentata de vorbele lor si chiar credeam in starile pe care le aveam.

| Happyjump a răspuns:

Nu cred, ce ti se intampla ție sunt niste simptome false, oricum nu avea asa ceva imediat. Mai bine ai merge la un medic, cineva care este specialist.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

La 18 ani, tu nu stii cum se dezvolta o sarcina? Cum poti sa crezi ca apar simptome din a doua zi?
Traiasca internetul! Il folositi pentru toate prostiile, mai putin pentru ce trebuie.
Sa stii, ca abia se intelege care e problema ta. De punct ai auzit? De virgula nici nu mai zic...

| Iridescent a răspuns:

Daca ati facut-o protejat nu are nimic. Daca nu a folosit prezervativ exista un risc... oare asa dus de val a fost? sau nu stia ca nu trebuie sa ejaculeze pentru a te lasa gravida? Sansele ca tu sa ramai gravida sunt mici, dar totusi exista.Fa-ti un test.Si tine minte ca nu trebuie neaparat sa ejaculeze, el elimina datorita excitarii cativa spermatozoizi.

| patricia159 explică (pentru Iridescent):

Nu a fost dus de val si nu era excitat datorita faptului ca se gandea ca ma doare fiind prima data chiar daca penetrarea in sine nu a avut loc, dar asta e totul nu inteleg cum de a 2 zi adica la cateva ore lumea sa zica ca m-am ingrasat si dupa ma tot gandeam am citit pe site-uri despre simptome si cred ca mi le-am indus cred cand ar trebui sa fac testul?

| patricia159 explică:

Wooow de ce m-ai dat de gol? Sa iti fie rusine PrazPrazescu chiar nu trebuia sa-mi dezvalui adevarata varsta acu ca s-a aflat ce mare pacat!

| Mădă70 a răspuns:

Cea mai buna varianta este sa vorbesti cu parintii tai, sau cel putin cu mama ta, si sa mergi si la doctor.